Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Trader'lar Bitcoin Spor ETF Kararı Öncesinde Boğa Eğilimini Etkiliyor

Bitcoin opsiyonları, kasım ayına kıyasla daha düşük primler üzerinden işlem görüyor.

5 Ocak 2024 15:49

Güncellenme: 5 Ocak 2024 17:39

Bitcoin opsiyonlarındaki fiyatlandırmalar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot ETF kararı yaklaştıkça trader'ların boğa pozisyonları azalttığını gösteriyor.


Amberdata tarafından takip edilen veriler, 1 hafta veya en fazla 3 ay içerisinde vadesi dolacak olan opsiyonların kasım başındaki yüzde 8'lik oranlarla karşılaştırıldığında yüzde 2'lik primlerle işlem gördüğünü ifade ediyor. Bu istikrarlı gerileme, bitcoin piyasa duyarlılığının daha ölçülü olduğunu yansıtıyor.


Bazı analistlere göre, merakla beklenen ETF kararından önce trader'ların yalnızca bekleyip piyasayı gözlemlemeyi seçmesi oldukça muhtemel. Lider kripto para biriminin ETF beklentileriyle son üç ayda yüzde 61 değer kazanmasının ardından, ürünlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte düşüş görmesi bekleniyor.


Uzun vadeli pozisyonlara eğilimin zayıflaması, ETF'lerin hemen olmasa da zamanla pazara milyarlarca dolarlık varlık getireceği inancıyla çelişiyor.


Piyasa buna hazır mı? 

Yatırımcıların önümüzdeki yedi günün fiyat dalgalanmalarına dair beklentilerini yansıtan 1 haftalık opsiyonların ATM'si (at-the-money), 29 Aralık'tan bu yana yıllık bazda neredeyse ikiye katlandı ve uzun vadeli göstergeleri geride bıraktı.


Bu da 10 Ocak tarihine kadar ve hemen sonrasında trader'ların uyanık olmaları gerektiğine işaret ediyor.


Daha uzun süreli gerçekleşmemiş volatilite göstergeleri ise daha küçük artışlara tanık oldu, bu da trader'ların ETF duyurularının fiyat dalgalanmasının derecesi üzerinde geçici de olsa bir etkiye sahip olabileceğine işaret ediyor. Dahası, bazı analistler ETF'lerin uzun vadeli fiyat dalgalanmalarını da etkileyeceğini düşünüyor.
Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcspot etf

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
P2 Ventures, Polygon Ekosistemindeki Girişimcilere 50 Milyon Dolar Taahhüt Etti

17 Nisan 2024 17:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk