Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Three Arrows’un 100 Milyon Dolarlık NFT Koleksiyonu Hayal Oldu

Şirketin NFT’lere yönelik hayalleri vardı. Ancak iflasla birlikte NFT koleksiyonunun değeri de düştü. Yatırımcılardan biri tüm yatırımını zarar yazdı.

8 Temmuz 2022 21:56

Güncellenme: 11 Temmuz 2022 10:34

Geçen yazın yaşanan NFT çılgınlığının zirve yaptığı günlerde o zaman dev bir şirket olarak görülen Three Arrows Capital Vincent Van Dough takma isimli NFT koleksiyoneri ile işbirliği yaparak Starry Night Capital adlı bir NFT fonu kurmuştu. Bu fonda 100 milyon dolar toplanması hayal ediliyordu.


Ancak 2022’de gördüğümüz kripto çöküşü sonrasında Three Arrows iflas mahkemelerine düştü. Starry Night fonunun değeri de hayal edilenin çok küçük bir kısmında kaldı. Hatta fondaki bir kurumsal yatırımcı tüm yatırımını zara yazmayı tercih etti.


Her ne kadar Three Arrows karmaşık kağıt ve kayıt oyunlarıyla TPS Capital ile olan ilişkisini gizlemeye çalışsa da Three Arrows ile Starry Night’ın ilişkisi herkesçe bilinen bir durumdu. 


DappRadar’ın zincir sütü verilerden yaptığı analize göre Starry Night’ın cüzdanının tahmini değeri 4,2 milyon dolar. CoinMetrics araştırmacısı Kyle Waters bu portföyün oluşturulması için 21 milyon dolar harcandığını tahmin ediyor. Bazı önemli parçaların alınması için milyonlarca dolar ödenmiş durumda. Water’ın tweetine göre bir dönemde SuperRare NFT Pazar yerinin toplam hacminin yüzde 10’u buradan geliyordu. 


Fon, SuperRare üzerindeki yerinden yeni cüzdanına taşındı. Bir NFT koleksiyonerinin tweetine göre bu hamle satışa geçme pozisyonuna işaret edebilir.


Tamamen zarar

 

Geçen yaz boğa piyasasın nedeniyle görülen NFT’ye hücum dalgası sırasında Three Arrows ve Starry Night Birleşik Krallık merkezli bir dijital varlık fonu olan KR1’i 5 milyon dolarlık bir yatırıma ikna etmişlerdi. 


KR1’in 30 Haziran’da yayınlanan finansal raporuna göre şirket Starry Night’daki 5 milyonluk fonunu Three Arrows Capital üzerinden alımla sağladığını söylüyordu. Singapur, BVI ve Cayman Adaları’ndaki şirket kayıtlarında Starry Night isimli bir şirkete rastlanmadı.


KR1, kısa süre önce yayınladığı raporunda Starry Night hisselerinin değerini tamamen sildiğini ve zarar yazdığını belirtti. KR1 sorularımıza cevap vermeyi reddetti. Şirketin Aquis borsasında listelenen hisseleri bu yıl yüzde 80’e yakın değer kaybetti. 


NFT pazarında baskılar

 

BVI’da iflas sürecinin başlaması ve Starry Night’ın değerinin belirleme süreci bu NFT’lerin ne kadarının satılabileceği sorusunu da gündeme getiriyor.


DappRadar’ın değerlemesi 4,2 milyon dolar olsa da kripto piyasasındaki erime nedeniyle bu değere de tam anlamıyla güvenmek mümkün olmayabilir.


NunFungible’ın verilerine göre NFT’ler için ikinci el satışlar son üç ay içerisinde geçen yıl kıyasla neredeyse sıfıra inmiş durumda. 


NFT pazarı 12 Ağustos 2021’de birinci elde haftalık 746.000 NFT ile zirve yapmıştı. İkinci el satışlar ise 506.000 civarındaydı. 


Anca o günler boğa piyasasıydı. Bugüne geldiğimizde hem birinci hem de ikinci el piyasası durma noktasında. İkinci el haftalık satışlar 134.00 iken birinci el 60.000 civarında. Bu büyük bir durgunluk.


NunFungible’ın verilerine göre bir NFT’nin ortalama değeri son üç ayda yüzde 68 eriyerek 628 dolara geriledi. Bir örnek vermek gerekirse Twitter kurucusu Jack Dorsey’nin 2,9 milyon dolara satılan Tweetinin NFT’si bugün 280 dolar ediyor. 


CoinDesk’in edindiği bilgilere göre Three Arrows Capital’ın iflas görüşmeleri için mahkeme günü henüz belirlendi. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk