Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Tether'in Stabil Coin Dominansı 22 Ayın Zirvesinde, USDC'den Çıkışlar 10 Milyar Doları Aştı

Halihazırda dolaşımdaki tüm stabil coin'lerin yüzde 60'ını oluşturan rakip stabil coin tether (USDT), Mayıs 2021'den bu yana en büyük pazar payına ulaştı.

30 Mart 2023 15:27

Güncellenme: 30 Mart 2023 17:14

Kripto yatırımcıları, Circle'a ait USDC stabil coin'inden çıkıyor ve bunların birçoğu pazar payında 22 ayın en yüksek seviyesine ulaşan Tether'e geçiyorlar.


USDC token'ından net çıkışlar, düzenleyicilerin, rezerv bankacılığı yapan önemli bankalardan Silicon Valley Bank'i (SVB) kapattığı 10 Mart'tan bu yana 10 milyar doları aştı. ABD ödeme şirketi Circle, SVB'nin çöküşünü atlatırken, USDC, çöküşün ardından belirsizleşen dolar baz fiyatını yeniden belirledi. Ancak, kripto fiyatlarını takip eden CoinGecko'ya göre, token'ın piyasa değeri bir zamanlar ulaştığı 43 milyar dolarlık zirveden hala yüzde 23 daha düşük.


USDC, stabil coin sektörünün bankacılıktaki belirsizlikler ve artan düzenleyici baskısıyla birlikte ciddi şekilde test edilmesiyle zor bir sürece girdi. Binance'a ait BUSD token'ı da diğer stabil coin'lerle birlikte ciddi düşüş yaşadı.


USDC, 33 milyar dolarlık piyasa değeriyle hala en büyük ikinci stabil coin. Circle, token'ın değerini, yatırım yönetimi devi BlackRock tarafından işletilen kısa vadeli devlet tahvilleri ve çeşitli ABD bankalarındaki nakit rezervleriyle destekliyor. Bankacılık sistemindeki başarısızlıkların ardından Circle, nakit parasının "neredeyse tamamını" dünyanın en büyük saklama bankalarından BNY Mellon'a taşıdı. Kendi verdiği bilgilere göre, diğer ortaklarında ise "sınırlı miktarda fon" bıraktı.


SVB'nin çökmesiyle 10 Mart'tan itibaren çıkışlar artınca, 3,3 milyar dolarlık nakit rezerv mevduatı hükümet müdahalesine kadar günlerce kasasında kilitli tutuldu. Bu gelişme, USDC'nin ve daha küçük stabil coin'lerin dolar baz fiyatlarının geçici olarak belirsizleşmesiyle birlikte stabil coin piyasasını kargaşaya sürükledi. Ayrıca, fiat destekli stabil coin'lerin, geleneksel finansal sistemlerin sağlamlığına ne kadar bağlı olduğunu da gösterdi.


Salı günü 150 milyon dolar itfa eden müflis kripto komisyoncusu Voyager da dahil, geçtiğimiz hafta boyunca yatırımcılar yeni USDC ihracından 1,5 milyar dolar daha fazlasını itfa ettiler. USDC fiyatını 1 dolara sabitlediği için, azalan token arzı yatırımcıların USDC'den ABD dolarına geçtiğini gösteriyor. Süreç net çıkışlarla sonuçlandı.


Dijital varlık aracısı Enigma Securities'in bu ayın başlarında yayımladığı bir raporda "USDC kavgadan sağ kurtuldu, ancak savaşı kazanıp kazanamayacağı belirsizliğini koruyor" deniliyordu.


Tether'in Artan Dominansı

Çoğu yatırımcı, piyasadaki en büyük stabil coin Tether'e ait USDT'ye geçti ve USDT Mayıs 2021'den bu yana dominansını en yüksek seviyeye çıkardı.


Borsalardaki alım-satım işlemlerinde yaygın şekilde kullanılan USDT, kripto ekosisteminin çok önemli bir parçası. İhraççısı Tether, rezerv varlıkları ve şeffaflık sorunu nedeniyle yıllarca denetimlere maruz kaldı. Ancak, yatırımcıların bu konulardaki endişeleri son zamanlarda azalmış görünüyor. 


New York'taki düzenleyicilerin stabil coin ihraççısı Paxos'a üçüncü en büyük stabil coin Binance USD'yi (BUSD) mint etmeyi durdurma talimatı verdiği Şubat ayından bu yana, 132 milyar dolarlık stabil coin piyasası büyük bir yeniden yapılanma içerisinde. BUSD arzı Şubat ayı başlarında 16 milyar dolardan 8 milyar doların altına düşmüştü. 


CryptoCompare'in Mart piyasa raporunda vurgulandığı üzere, USDT, BUSD'nin gerilemesini ve USDC'nin ani düşüşünü fırsata çevirdi.

DefiLlama'ya göre, 10 Mart'tan bu yana piyasa değeri 8 milyar dolardan 79,5 milyar dolara yükselen USDT, artık stabil coin piyasasında yüzde 60'lık paya sahip. USDT en son Mayıs 2021'de bu kadar büyük bir orana ulaşmıştı.


Circle Baş Yöneticisi Jeremy Allaire, geçen hafta attığı tweet'te, "ABD düzenlemeleri ve ABD bankacılık sistemi entegrasyonu sayesinde en güçlü konumu elde eden oyuncular, varlıkları dondurulabilir korkusuyla ironik şekilde 'güvensiz' kabul ediliyor. Piyasa katılımcıları denetimsiz platformlara kayıyor, hiç şeffaf olmayan bankalara ve risklere maruz kalacakları, finansal risk ve tutarlılık kontrollerinin özensiz yapılacağı bir döneme geçiş yapıyorlar.” demişti.


Tether'in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, CNBC'ye verdiği bir röportajda, USDT'nin yaklaşık 1,6 milyar dolarlık fazladan rezervi bulunduğunu ve stabil coin ihraççısının yılın ilk çeyreğinde 700 milyon dolarlık kar elde etme yolunda ilerlediğini ifade etti.


Diğer bir stabil coin TrueUSD (TUSD) ise, Binance'ın, TUSD'yi BUSD'ye alternatif olarak sunması ve bu token'la alım-satım işlemlerini genişletmesi sayesinde ön plana çıktı. TUSD'nin 1 milyar dolardan daha az olan piyasa değeri 2 milyar dolara kadar yükseldi ve bu yükseliş onu beşinci en büyük stabil coin haline getirdi.


Daha Fazla Oku

    tetherUSDCusdtBUSD

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk