Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Tether’in Piyasa Değeri Stabilcoin Piyasasının Mevcut Durumuna Rağmen Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

USDT’nin piyasa değeri 83,2 milyar dolara yükseldi. Böylece blok zinciri projesi Terra’nın yarattığı kayıpları telafi etti.

2 Haziran 2023 07:09

Güncellenme: 2 Haziran 2023 09:50

Stabilcoin ihraççısı Tether’e ait USDT, daralan stabilcoin piyasasına rağmen tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaştı.


Şirket, ulaşılan değerin bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce yaşadığı zirve değerine eşit olduğunu bildirdi. Böylece Mayıs 2022’de blok zinciri projesi Terra’nın kaybettirdiği 18 milyar dolar telafi edildi.


Tether’in yaşadığı bu gelişme, stabilcoin piyasasında 14 aydır görülen düşüşe rağmen gerçekleştiğinden oldukça önemli.


USDT, rakiplerinin son zamanlarda yaşadığı sıkıntılardan yararlanmış görünüyor. Circle tarafından geliştirilen ikinci en büyük stabilcoin USDC, mart ayına bankacılık ortağı Silicon Valley Bank’in iflasından çok fazla etkileniyor ve fiyat istikrarındaki yalpalamalar token üzerinde baskı oluşturuyor. Binance USD (BUSD) ihraççısı Paxos ise şubat ayında New York düzenleyicileri tarafından verilen yeni token mint’leme yasağı kararından bu yana zor zamanlar yaşıyor.


Tether, potansiyel olarak riskli krediler de dahil olmak üzere rezerv varlıkları hakkında şeffaflık sağlamaması nedeniyle yıllardır eleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl ABD’li bir yargıç, Tether’in yeni token’lar üreterek bitcoin (BTC) fiyatını manipüle ettiğini iddia etmiş ve şirketin bu konuda gerekli belgelerle savunma gerçekleştirmesini talep etmişti. Bir Wall Street Journal makalesi, geçmişte şirketin banka hesapları sağlamak adına sahte belgeler kullandığını bildirdi.


Buna rağmen stabilcoin yatırımcıları, bu çalkantılı dönemde USDT’ye akın etti ve piyasa değerini yaklaşık 22 ay içerisinde en yüksek seviyeye taşıdı.


Dijital varlık araştırma şirketi Kaiko'nun analisti Conor Ryder, "Tether'in yükselişi, stabilcoin yatırımcıları için peg istikrarının şeffaflık konusundan daha önemli olduğunu gösteriyor” dedi.


Geçen ay yayımlanan bir Kaiko raporu, USDT piyasa değerinin “aşırı” bir artış göstermesine şüpheyle yaklaştı çünkü artış, işlem hacimlerindeki düşüşlerle tutarsızdı.


Daha Fazla Oku

    tetherusdtStabilcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Bankman-Fried Haberi CoinDesk’e Ödül Kazandırdı

29 Eylül 2023 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk