Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

"Tether, USDC Karşısında Pazar Payı Kaybetmeye Devam Eder"

Arf'in kurucusu Berhan Kongel Tether’in yeterince şeffaf olmadığı için pazar kaybedeceğini belirtiyor

14 Aralık 2022 15:04

Güncellenme: 14 Aralık 2022 18:02

Stabilcoinler üzerinden uluslararası ödeme altyapısı sağlayan Arf’ın kurucu ortağı Berhan Kongel, stabilcoinler üzerine açıklamalarda bulundu. Stabilcoin kullanarak finansal kuruluşların kendi aralarında 7/24 kullanabileceği bir takas ağı sağladıklarını belirten Kongel, bunun içinde USDC kullandıklarını özellikle vurguluyor.


Stabilcoinler üzerinde bugün için olumsuz bir durum olmadığını ancak Tether özelinde bazı problemler yaşandığını belirten Kongel, “Sorun Tether’in yeterince şeffaf olmaması. Stabilecoinde en tehlikeli nokta arkasında hangi varlıkların ne miktarda olduğunun bilinmemesi. Tether bu konuda ısrarla yeterince bilgi vermiyor” diyor.   


Finansal kurumlara hizmet verdiklerinin ve bu nedenle çok dikkatli davranmak zorunda olduklarının altını çizen Kongel, “Bu nedenle stabilcoinlerin arkasındaki varlık, nakde döneceği zaman bunun kolayca gerçekleştirebilir olduğunu kanıtlamamız gerekiyor. Bunu da parayı kim kontrol ediyorsa onun yapması lazım. Dolaysıyla biz de kanıtlayabilenlerin stabilcoinlerini kullanıyoruz” diyor.


Tether’in yeterince şeffaf davranmadığı için pazar payı kaybettiğini de belirten genç girişimci, “DeFi’ın artık bir numaralı stabilcoini USDC. Tether’in pazar payı düşmeye başladı. Böyle giderse daha da düşecek. FTX olayında gördük ki müşteri parasıyla kurum parasının karışması, kötü sonuçlanıyor” diyor.


Tether'den açıklama


Tam da bu açıklamaların üzerine Tether’den şeffaflık ve hesap verebilirlik üzerine bir basın açıklaması geldi. Bu ve benzer iddialara yanıt veren şirket, rezervlerinde tutulan teminatlı kredilerin aşırı teminatlı olduğunu ve son derece likit varlıklar tarafından karşılandığının altını çizdi. Şirket ayrıca bugünden başlayarak 2023 yılı boyunca Tether'in rezervlerindeki teminatlı kredileri sıfıra indireceğini belirtti.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk