Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Tesla’nın Bitcoin Satışı Hakkında Kurumsal Yatırımcı Görüşleri Karışık

CoinDesk’e konuşan bir yatırımcı, "Makro ve mikro faktörlerin karmaşık olduğu açık ve eldeki nakit para iyidir" dedi.

26 Temmuz 2022 13:15

Güncellenme: 26 Temmuz 2022 15:49

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ikinci çeyrekte 936 milyon doların üzerinde bitcoin (BTC) sattı. Kripto piyasasındaki geniş çaplı düşüş ve zayıflayan ekonomik koşullar eşliğinde alınan karar, bireysel kripto yatırımcıları arasında genel olarak olumlu karşılandı. Kurumsal yatırımcılar ise o kadar iyimser değil.


Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla’nın "Çin’deki Covid önlemlerinin belirsizliği” nedeniyle nakit varlığını en üst düzeye çıkarmak istediğini belirtti. Tesla, satıştan 64 milyon dolarlık bir kazanç elde etti.


Kurumsal kripto yatırımcıları Tesla’nın bu hamesi hakkında karışık görüşlere sahip. Kimisi Tesla'nın ticari çıkarları için kararın doğru olduğunu söylerken, bazıları kararın piyasa katılımcılarını etkileyebileceğine dikkat çekti.


Arca'nın araştırma direktörü Katie Talati, CoinDesk'e “Tesla haberi gerçekten de bir düşüş eğilimine işaret ediyor ancak tamamen beklenmedik değil. Başvurularına göre Tesla, pozitif nakit akışına sahip olmanın bir yolu olarak BTC rezervlerini son çeyrekte yaklaşık 29 bin dolardan sattı. Bu olmasaydı, nakit akışında olumsuz sonuçlar yaşanabilirdi” dedi.


Telati haberin “Bitcoin’in temeline bir darbe olmadığını” ancak genel bir Ayı Piyasası sırasında Tesla’nın varlık yönetim stratejisi ile ilgili olduğunu savundu.


Telati, “BTC'nin başarısı yalnızca bir şirkette değil. Birçok şirket, birey ve hükümet tarafından benimsenmesine bağlı olduğundan, uzun vadede bu önemli olmamalı” diye ekledi.


Web3 ekosistemi WeWay'in başkan yardımcısı Vadym Synegin ise farklı düşünüyor. Synegin CoinDesk’e verdiği demeçte, “Tesla, uzun vadede daha fazla Bitcoin satın almaya açık olduğunu söyledi. Ancak endüstri paydaşları firmanın istikrarsızlık görme fikrinden memnun olmayabilir. Bunun sektördeki etkisi çok büyük" diye konuştu.


Synegin, "Her firmanın kendi kurumsal stratejisi olsa da, Tesla satışlarıyla bazılarının pozisyonlarını sırasıyla hem kısa hem de uzun vadede yeniden gözden geçirmesini tetikleyebilir" diye ekledi.


AAX Exchange İşletme Müdürü Anton Gulin de bu görüşte. Gulin’e göre satışlar "Katıksız bir risk yönetimi ve raporlamadan önce yatırımcıları memnun etme arzusu ile" yapılacak olsa da, bireysel yatırımcılar bu tür eylemleri ciddiye alıyor.


Gulin, CoinDesk'e "Etik açıdan bakıldığında Musk'ın eylemleri ve açıklamaları başlı başına bir ‘meme’ haline geldi. Artık ciddiye alınması zor. Dolayısıyla kendi yolumuzda gitmemiz ve idol aramamanız gerektiğinin başka bir örneği ve göstergesi" dedi.


Gulin şöyle devam etti:


"Makro ve mikro faktörlerin karmaşık olduğu açık ve eldeki nakit para iyidir. Piyasanın daha likit hale geldiğini ve bu satışın onu boğmadığını gözden kaçırmak da mümkün değil. Sektör yoluna devam ediyor.” 


'Musk Piyasanın Kendisi Değil'

Diğer yatırımcılar Bitcoin pazarının herhangi bir etkili katılımcıdan daha büyük olduğu görüşünü dile savunuyor.


CoinDesk'e konuşan kripto hedge fonu ARK36'nın yönetici direktörü Mikkel Morch, "Eğer Tesla Bitcoin’ini 2021'in ikinci çeyreğinde satsaydı haberlerin piyasa üzerindeki etkisi kesinlikle çok daha büyük olurdu" dedi ve ekledi: "Tesla'nın geçen yılki Bitcoin satın aılımı, en büyük kripto para biriminin hikayesine fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir destek vermişti. Kurumsal düzeyde bir yatırım olarak Bitcoin'in onaylanması olarak yorumlanmıştı. O günden bugüne tablo değişti ve Bitcoin artık küresel bir makro varlık. Bu nedenle Musk'tan çok daha büyük güçler tarafından yönlendiriliyor." 


Morch, "Bitcoin fiyatı haberlere ani tepki verdi, ancak yedi günlük kazançtan sonra sağlıklı bir geri çekilme zaten bekleniyordu" dedi.


Bu arada söz konusu satış Tesla'nın kripto piyasasına katılımını sona erdirmiyor. Musk, kazanç çağrısında şirketin “gelecekte Bitcoin varlığını artırmaya açık olduğunu” söyledi. Şirket, Dogecoin varlıklarını elinde tutmaya devam ediyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk