Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Terra Geliştiricileri, LUNA Ekosistemini Canlandırmak İçin 4 Yıllık Plan Açıkladı

Geliştiricileri teşvik etmek ve LUNA token'larıyla kullanıcı etkinliğini artırmak planın önemli parçalarını oluşturuyor.

23 Ekim 2022 10:00

Güncellenme: 23 Ekim 2022 10:00

Terra geliştiricileri bu haftanın başlarında, platformun tartışılan kurucu ortağı Do Kwon'un dolandırıcılık suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı çıkarılmasına rağmen, bir zamanlar güçlü olan ağı yeniden canlandırmak için yeni bir öneride bulundular. Yetkililer geçen aydan beri Kwon'u arıyorlar, ancak Kwon kaçtığını reddediyor.


“Terra Expedition” olarak adlandırılan teklif, Terra ağı faaliyete geçtiğinde oluşturulan geliştirici madencilik ve uyum programlarının revize edilmiş bir versiyonu.


LUNA token’larının çoğunluğunun, yürürlüğe girmeden önce teklifin lehine oylanması gerekiyor. 


Yeni program, yeni Terra blok zincirinin lansmanı için tahsis edilen toplam LUNA token arzının %9,5'i ile finanse edilecek. (Yeni Terra blok zinciri, bu yılın ilk yarısında, orijinal ağ ve bağlantılı iki dijital token’ın mayıs ayında dibe vurmasının ardından faaliyete geçti.)


Yeni ağ için teşvik programı dört yıl sürecek ve topluluk tarafından seçilmiş, planı her 12 ayda bir değerlendirecek bir komite tarafından yönetilecek.

Teklif, ağ genelinde teşvikleri daha iyi ayarlayarak geliştiricileri çekmeyi, yeni kullanıcılar kazanmayı ve likiditeyi teşvik etmeyi amaçlıyor.


Teklifte, "Terra Expedition, geliştiricileri Terra'yı inşaya teşvik etmek, ağda likiditeyi artırmak ve kullanıcıları ağa kazandırmak gibi üç ana hedefli bir dizi girişim yoluyla Terra ekosistemini büyütmeyi amaçlayan dört yıllık bir program." ifadesi yer alıyor.


Farklı programlar aracılığıyla LUNA teşvikleri

Tahsisatın 20 milyon LUNA token’ından oluşan kısmının bir geliştirici destek programı için kullanılması planlanıyor. Farklı uygulama geliştiricilerine, Luna ana ağında gerçekleştirilecek başarılı bir denetim ve proje lansmanının ardından ödeme yapılacak. Teklifteki bazı proje örnekleri arasında merkeziyetsiz borsalar, borç verme protokolleri, stabil coin ihraççıları ve türev protokolleri yer alıyor.


Projeler ayrıca akıllı sözleşme denetimleri için 40 bin dolara kadar geri ödeme almaya hak kazanacak. Kripto güvenliği, blok zincirleri dünyasında sorunlu bir mesele olmaya devam ediyor. Bu ay, kripto para tarihindeki saldırılar ve suistimaller açısından şimdiye kadarki en kötü aydı. 


Terra'da inşa eden geliştiricileri ödüllendirmek için 20 milyon LUNA token’ı daha piyasaya sürülecek. Terra ağında bir uygulama başlatmış ve topluluk tarafından "önemli" görülmüş herhangi bir proje yeterlilik kazanmış olacak. Teklifte, token’ların her üç ayda bir dağıtılmasının planlandığı da belirtiliyor. 


Dört yıl boyunca dağıtılacak 50 milyon LUNA token’ının yer aldığı bir likidite madenciliği teşvik planı da öneriliyor. Bu fonlar, merkeziyetsiz borsaların, stabil coin'lerin, köprülerin ve Terra üzerine inşa edilen diğer benzer protokollerin başlangıç likiditesi için kullanılacak.


Geliştiriciler ayrıca, ağ üzerindeki köprüler ile merkeziyetsiz uygulamaları kullanmaya ve platformda değiştirilemez token’lar (NFT) çıkarmaya teşvik için kullanıcılara beş milyon LUNA dağıtmayı önerdi. 


Orijinal teklife göre, Terra tabanlı protokollerde kilitlenen değer baz alınarak toplam LUNA arzının belirli bir bölümü dağıtılmak üzere ayrılacak. Ancak böyle bir tahsis halihazırda "yalnızca birkaç protokole fayda sağlayacak" ve bu sebeple Terra ekosisteminin faaliyete geçmesine yönelik bir etki yaratmayacak.


Terra'yla ilgili uygulamalar, mayıs ayında Terra'nın ve LUNA ile UST token’larının değerlerininin dibe vurmasının ardından 28 milyar dolar kaybetti. Terra tabanlı uygulamaların yedi protokole yayılmış kilitli değeri ise bu yazı yazılırken yalnızca 40 milyon dolardı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk