Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Teknik Göstergeye Göre, 863 Milyar Dolarlık Kripto Piyasası Dibe Yakın Olabilir

Piyasa muhtemelen Mayer Katsayısının 0,5'in altına düşmesiyle Haziran ayında dibe vurdu.

14 Temmuz 2022 16:17

Güncellenme: 14 Temmuz 2022 16:56

Bir varlığın devam eden piyasa değeri ile 200 günlük basit hareketli ortalaması (SMA) arasındaki farkı ölçen Mayer Katsayısı, kriptonın ayı piyasası seyrini sürdürdüğünü öne sürüyor.


Haber yayıma hazırlandığı sırada Mayer Katsayısı 0,53 idi, yani 863 milyar dolar değerindeki kripto piyasası, 200 günlük ortalaması olan 1.603 trilyon doların neredeyse yarısı kadardı..


Ölçüm geçen ay piyasa değerinin 762,8 milyar dolara düşmesi ile 0,5'in altına düştü.


Önceki kripto ayı piyasaları, Mayer Katsayısının 0,5'in altına düşmesiyle sona erdi. Tarih bir rehber olacaksa, piyasa Haziran'ın en düşük seviyesi olan 762,8 milyar dolarda dibi görmüş olabilir.


Bitcoin yatırımcısı ve podcast sunucusu Trace Mayer tarafından geliştirilen Mayer Katsayısı, güncel piyasa değerini 200 günlük basit hareketli ortalama ile karşılaştırarak yatırımcıların aşırı satım ve aşırı alım koşullarını belirlemelerine yardımcı oluyor.


200 günlük hareketli ortalama, uzun vadeli eğilimlerin en çok izlenen göstergelerinden birisi. Teknik analiz teorisine göre, bir varlığın değeri 200 günlük basit hareketli ortalanın altına düştüğünde veya bunun tersi olduğunda bir ayı piyasasının göstergesi olarak kabul ediliyor. 


Mayer katsayısı, ayı piyasasının sonunu gösteren tek gösterge değil. Son zamanlarda, Puell Katsayısı ve MVRV Z-skoru gibi zincir üstü göstergeler ve uzun vadeli hareketli ortalama geçişi için benzer sinyaller verdi.


Ne var ki geçmiş performans gelecekteki sonuçları garanti etmez. Dahası, piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan bitcoin, Mart 2020'deki çöküşten bu yana riskli bir varlığa dönüşmüş durumda. Bu nedenle, tüm kripto piyasası diğer faktörlere artık daha duyarlı. ABD merkez bankasının (Fed) parasal müdahaleleri ve enflasyon, önceki ayı piyasalarında olduğundan daha fazla.


ABD çarşamba günü enflasyonu yüzde 9,1 ile kırk yılın en yüksek seviyesinde bildirdi ve bu ayın sonunda 100 baz puanlık faiz artırımına yönelik iddiaları güçlendirdi. Kripto piyasası değerlemesi, ağırlıklı olarak Fed tarafından daha hızlı likidite çekilmesi korkuları nedeniyle Kasım ayından bu yana %70 düştü.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk