Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

SVB Çöküşü Sonrası USDC Stabil Parası ve Kripto Piyasası Altüst

Kripto odaklı bankanın çöküşüyle birlikte USDC’nin normalde stabil olan değeri 0,89 dolara gerilerken Ethereum gas ücretleri zirve yaptı.

11 Mart 2023 09:34

Güncellenme: 11 Mart 2023 09:46

Silicon Valley Bank’in (SVB) çökmesiyle birlikte kripto sektöründe yaşanan çalkantı git gide yoğunluğunu artırıyor.


SVB’nin bir bankaya hücum süreciyle birlikte faaliyetlerini durdurmasıyla birlikte birçok yatırımcı paralarını başka yerlere aktarmaya çalıyor. Bu da stabil para fiyatlarının ciddi biçimde dalgalanmasına ve gas ücretlerinin zirve yapmasına neden oluyor. SVB bu hafta faaliyetlerini durdurma kararı alan ikinci banka.


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, olayın hemen ardından önde gelen düzenleme kurumlarının yetkililerini bir toplantıya çağırdı ve SVB çöküşünü masaya yatırdı. Bu hamlenin hemen ertesinde kripto piyasaları çok ciddi bir çalkantıya girdi ve bir yılı aşkın süredir devam eden ayı pi-yasasının daha da derin bir dönemi başlamış oldu. 


Durum birbiri ardına gelen olumsuz haberler nedeniyle git gide derinleşen 2008’deki finansal kriz dönemini andırıyor. Kripto gibi bir merkez bankası bulunmayan bir alanda akıllardaki ilk soru şu: Bu durum ne zaman sona erecek?


Circle Internet Financials’ın sahip olduğu USDC stabil parası 1 dolarlık çığasını kaybetmiş görünüyor. Bu durum, yatırımcılar için güvenli bir araç olarak tasarlanan bu para için kabul edilebilir değil. USDC/USDT çifti Kraken borsasında 0,89’a kadar geriledi. FTX’in kasım ayındaki çöküşünde bile bu kadar bir çözülme görülmemişti. 


Dalgalı seyir

Circle, dünyanın en büyük ikinci stabil parası olan USDC’yi desteklemek üzere tutulan karşılıkların 3,3 milyarlık kısmının SVB’de olduğunu açıklamıştı. USDC’nin piyasa değeri 40 milyar doların altına geriledi. USDC/USDT Çifti


USDT ise Kraken üzerinde bir ara ABD Doları’na karşın 1,06 paritesini yakaladı ki hiçbir zaman bu değeri görememişti. Yatırımcıları USDC’den çıktıkça bitcoin de değer kazandı.

Zincir üzerinde bir işlemi tamamlamanın maliyetini gösteren gas ücretleri de tavan yaptı. Nansen.ai verilerine göre Ethereum üzerinde medyan gas ücreti 231 gwei’ye çıktı ki bu değer Cuma günü erken saatlerde 20-40 seviyelerindeydi. Gas ÜcretleriKripto 2008 finansal krizinin hemen ardından doğmuştu. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin White Paper’ı devletlerin para pompalayarak finansal sistemi manipüle edemediği bir dünya hayal ediyordu. Kripto dünyasında bu tür bir merkezi otorite bulunmuyor. 


Peki o zaman kim devreye girecek?


Razer CEO’su Min-Liang Tan Cuma gübü attığı bir tweette SVB’yi twitter’ın satın alması ve dijital bir bankaya dönüştürmesini söylemişti. Milyarder Elon Musk ise “Bu fikre karşı değilim” diye cevap vermişti. 


Daha Fazla Oku

    kriptoUSDCCircleDüzenlemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk