Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Starknet’in STRK Token’ı Eleştirilerin Ardından %53 Düştü

Borsa verilerine göre, token’ların her biri yaklaşık 5 dolardan işlem görmeye başlamıştı.

21 Şubat 2024 12:15

Güncellenme: 21 Şubat 2024 13:47

Starknet'in STRK token’ları, ekibin 2022’deki token geliştirme etkinliğiyle ilgili devam eden eleştirilerle karşı karşıya kalması nedeniyle dünden bu yana değerinin yarısını kaybetti.


Veriler, STRK'nın son 24 saatte %55 düştüğünü ve 1,2 milyar doların üzerinde işlem hacmine sahip olduğunu gösteriyor. Sadece 3 milyon dolar değerinde STRK vadeli işlemi tasfiye edildi, bu da satış baskısının çoğunun spot odaklı olduğunu gösteriyor.


Yaklaşık 728 milyon STRK, blok zincirine ve topluluğuna katılım gibi kriterlere dayalı olarak 1,3 milyon adrese dağıtıldı. Satış baskısı, alıcıların sahip oldukları token’ları hızlı bir şekilde sattığını gösteriyor.


Ekip, salı günü itibarıyla 100.000'den fazla cüzdanın 220 milyon STRK talep ettiğini söyledi.


Token arzının %50,1'i topluluk airdrop'ları, hibeler ve bağışlar için Starknet Vakfı'na tahsis edildi. Yine toplam arzın %24,68'i erken katkıda bulunanlara ve yatırımcılara dağıtılırken, %32'si StarkWare çalışanlarına, danışmanlarına ve geliştirici ortaklarına ayrıldı.


Token’ların kilidi nisan ayından itibaren 31 ay boyunca açılmaya devam edecek.


Bununla birlikte, ekip ve yatırımcılara dağıtılacak token’ların kilitlerinin açılma programı, kripto ekosisteminde eleştirilere maruz kaldı.


Piyasa gözlemcileri geçtiğimiz hafta Starknet'in asıl token geliştirme etkinliğinin Kasım 2022'de gerçekleştiğini ve 1 yıllık bir hak talep etme dönemine sahip olduğunu, daha sonra Nisan 2024'e ertelendiğini keşfetti.Starknet geliştiricileri, eleştirilere cevaben tüm ayrıntıların teknik makalelerde yer aldığını ve belgelendiğini, bazılarının bunu kaçırmış olabileceğini söyledi. Eleştirmenler ise bunu gerçeklerin gizlenmesi olarak gördü. Gözlemciler, olayın topluluktan çok ekipte yer alanlara yaradığını söylüyor.


Normalde talep dönemi, token’lar borsalarda listelendikten sonra başlar. STRK'nın olayında ise ihraç, alışılmadık bir şekilde token’ların kamuya duyurulmasından yaklaşık iki yıl önce yapıldı.Buna göre, katkıda bulunanlar ve yatırımcılar Nisan 2023'te kilidi açılacak olan arzın %13,1'inin alabilecek. Token Unlocks'tan alınan verilere göre, ilk kilit açma mevcut fiyatlarla 2,6 milyar dolardan fazla olabilir.


Daha Fazla Oku

    starknetstrk

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk