Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Stabil Para Sahiplerinin Sayısı 100 Milyona Yaklaştı

rwa.xyz'ye göre, stabil para bulunduran adreslerin sayısı bu yıl yüzde 15 arttı.

24 Nisan 2024 15:41

Güncellenme: 24 Nisan 2024 15:53

Stabil paralar her zamankinden fazla ilgi çekiyor. rwa.xyz verilerine göre, dolar ve kriptoya sabitlenmiş stabil para bulunduran adreslerin sayısı bu yıl yüzde 15 artarak 93,6 milyon rekorunu aştı.


Değerleri ABD doları gibi harici bir referansa sabitlenmiş kripto para birimleri olan stabil paralar, genel olarak itibari para destekli, kripto destekli veya algoritmik olarak sabit coin’ler şeklinde kategorize edilebilirler. Bu yazının yazılması sırasında toplam piyasa değeri 157 milyar dolar olan 35 stabil para bulunuyor.


114,07 milyar dolarlık piyasa değerine sahip sektör lideri Tether’in USDT holder’ları, toplam stabil para adreslerinin yüzde 80'inden biraz fazlasını oluşturuyor. USDT’yi de USDC ve BUSD takip ediyor.Verilere göre, bu adreslerin sayısı 2022 kripto ayı piyasası sırasında bile arttı. Fed, 2022'de faiz oranlarını hızla yükselterek ABD dolarına ve dolara sabitlenmiş kripto para birimleri gibi dolar eşdeğerlerine olan talebi artırdı.


Sadece bununla da kalmadı, stabil para transfer eden adreslerin sayısı da yıllar içinde hızla arttı. Yalnızca mart ayında, aktif stabil para adresleri ilk kez 26 milyon sınırını aştı.


Ayrıntılar, bu adreslerin yaklaşık 20 milyonunun yani %77'sinin, büyük ölçüde bireysel yatırımcı katılımını temsil eden TRON ve Binance Smart Chain'e (BSC) dayandığını gösteriyor.


Stabil Paraların Kullanım Alanları

Fed tarafından hazırlanan 2022 tarihli bir raporda, stabil paraların sınır ötesi ödemeler, dahili fon transferleri ve firmalar içindeki likidite yönetimi dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabileceği belirtildi.


Ayrıca stabil paralar, yargı yetkisine bağlı olarak farklı bir amaca da hizmet edebilir. Örneğin, Zimbabve ve Nijerya gibi yüksek enflasyonlu ülkelerde, stabil paralar alternatif ödeme araçları, havaleler ve değer kaybetmeyen varlıklar olarak benimsendi. 


USDT'nin arkasındaki şirket olan Tether LTD, kısa süre önce Telegram Open Network (TON) ile ortaklık kurarak TON blok zincirinde 60 milyon dolarlık USDT ihraç etti.


Düzenlemelerin Önemi

S&P'ye göre, bankaları stabil para benimsemeye teşvik edecek olan şey net bir düzenleyici ortamın oluşması. Geçtiğimiz hafta ABD Senatörleri Cynthia Lummis (R-Wyo.) ve Kirsten Gillibrand (D-N.Y.), stabil paraların düzenlenmesine ilişkin 179 sayfalık bir yasa tasarısı sundu.


S&P: "Tasarının onaylanması ve ilgili bankacılık düzenlemesinin uygulanması durumunda, yeni kurallar bankacılık lisansı olmayan kurumları maksimum 10 milyar dolarlık ihraçla sınırlayarak bankalara rekabet avantajı sağlayabilir."


Daha Fazla Oku

    usdttetherStabil para

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk