Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Stabil Coin’ler için Diğer Bir Zorlu Hafta

Asya’da düzenlemeler birbiri arsında geliyor.

6 Haziran 2022 11:10

Güncellenme: 6 Haziran 2022 12:39

Önce Güney Kore sonra Japonya.


Stabil coin’ler alanında düzenlemelerin ve yakından incelemelerin arttığı bir hafta daha geride kaldı.


Dijital varlıkları fiat bir para birimine, emtiaya veya belirli varlıklara dayalı bir algoritmaya bağlayan bu protokoller TerraUSD’in (UST) çökmesinden bu yana kendilerini savunma pozisyonuna düştüler. Diğer dijital varlıklara kıyasla daha az riskli olması gereken stabil coin’leri izleyenlere göre özellikle UST gibi algoritma temelli stabil coin’lere ekstra dikkatli yaklaşılıyor.


Japonya parlamentosu geçtiğimiz Cuma günü yatırımcıları koruma amacıyla stabil coin’lere yönelik yasal bir çerçeveyi kabul etti. Bu önde gelen bir ekonomide kabul edilen stabil coin’e özel ilk kanun oldu. Bir yıl içerisinde devreye girecek bu düzenleme stabil coin’leri Japon Yeni ya da diğer kabul gören bir ödeme aracına bağlanan(çıplanan) ve sahiplerine nominal değerinden bozdurma imkanı veren dijital paralar olarak tanımlıyor. Kanun mevcut varlık temelli veya algoritmik stabil coin’leri adreslemiyor.


Sadece lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer aracı kurumları ve belirli finansal şirketler stabil coin basma hakkına sahi oluyor. Japon borsalar ise bunları listelemiyor.


Bu kanunun kabulünden iki hafta kadar önce Güney Kore’de yayınlanan Korea Times gazetesinde ülkedeki finansal otoritelerin UST ve LUNA olayı sonrasında artan sorgulamalara yanıt vermek için kripto borsalarına belirli sınırlamalar getireceği yazıyordu. Yaklaşık 280.000 Güney Koreli’nin kurban gittiği bu önemli olayın ardından Güney Kore meclisinde iki gün süren bir acil durum semineri düzenlenmişti ve borsaların rolleri, kanunların uygulanması ve diğer bazı başlıklar enine boyuna ele alınmıştı. 


İktidardaki Halkın Gücü Partisi milletvekili Sung Il-jong, “Borsaların rolünü doğru oynadığından emin olmalı ve onları izleyecek kurumlar oluşturmalıyız. Borsalar kuralları uygulamadıklarında herhangi bir sıkıntı durumunda sorumlu tutulmalılar” diyor.


“Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu kolluk kuvvetleriyle yakın ilişki içerisinde bulunarak herhangi bir kanunsuz uygulamayı tespit etmeli ve yatırımcıların hakkını korumalı.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstanbul'daki Blok Zinciri, Web3 ve Kripto Etkinlikleri 2023

16 Eylül 2023 18:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk