Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

S&P: Stablecoin'ler Terra'dan Sonra Hâlâ Hakim Olabilir

Analistler, tüm stablecoin'lerin aynı olmadığını, ancak denetimleri ve yatırımcı adaletini hızlandırmak için düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini belirtiyor.

24 Haziran 2022 10:13

Güncellenme: 24 Haziran 2022 12:40

Analistler, tüm stablecoin'lerin aynı olmadığını, ancak denetimleri ve yatırımcı adaletini hızlandırmak için düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini belirtiyor.


Kredi kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) Global Ratings'in analistleri bir webinarda Luna Vakfı'nın terraUSD'sinin son zamanlardaki görkemli çöküşüne rağmen, stabilcoinlerin finans dünyasının sistemik bir özelliği haline gelebileceğini söyledi.


Dünyanın en büyük üç derecelendirme kuruluşundan birinin çalışanları, daha değişken kripto varlıklara köprü sunan sözde istikrarlı bir değer kaynağı olan teknolojinin, bazı coin’ler piyasa türbilansı gösterse bile, diğerlerinen daha kararlı oldukları için uluslararası finansı ve küresel ticareti değiştirebileceğine inanıyor.


S&P Global Baş Ekonomisti Paul Gruenwald'a göre, bir zamanlar ABD dolarına eşit olduğu varsayılan, ancak şimdi esasen değersiz olan terra'nın dramatik devalüasyonu, kripto ihraççılarının geleneksel finansla aynı çemberleri atlamaları gerektiğinin kanıtıydı.


‘Aynı kurallar geçerli’


Gruenwald, “Geleneksel finansörler, değerini koruma yeteneği hakkında sahte vaatler veren herhangi bir para birimini acımasızca sömürecek ve kripto pazarları da farklı değil” dedi.


Gruenwald, “Geleneksel finansta olduğu gibi kriptoda da aynı tür kurallar; aynı güvenilirlik merkezilik geçerli” diyerek dolara bağlı varlıkların; “Rejimin güvenilir olduğundan emin olmak için portföylerinde destek olarak bir tür yüksek kaliteli, likit ABD doları varlıklarına ihtiyaç duyacağını” belirtti.


S&P Orta Doğu ve Afrika Finans Kurumlarından Sorumlu Kıdemli Direktörü Mohamed Damak, bu durumun, varlığın arzın talebi takip etmesini sağlamak için tasarlanmış bir algoritma tarafından desteklenen terra tarzı algoritmik modeller için, “Bence insanlar bir dereceye kadar bu tür stabilcoinlerin gerçekten istikrarlı olarak adlandırılamayacağını anladı” dedi.


Fiili varlıklar aracılığıyla değer sağlamaya çalışan kripto paraların da eşit olmadığını belirterek, “onları destekleyen varlıkların kalitesi, sık sık denetlenip denetlenmediği ve kim tarafından denetlendiğinin” önemli olduğuna vurgu yaptı.


S&P'nin Çin finans kurumlarının derecelendirmesinden sorumlu kıdemli direktör Harry Hu, stabilcoinlerin hala bir geleceği olduğunu, geleneksel bankacılık sistemini kullanan uluslararası ödemelerin çok yavaş ve pahalı olduğunu söyledi.


Hu, “Stablecoinlerin sistemik hale gelme potansiyeli var, çünkü geleneksel finans gerçekten yeniliğe ayak uyduramadı” dedi.


Damak ayrıca, kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) çıkaran ülkelerin ticaret yapma biçimlerini değiştirebileceğini de düşünüyor.

Damak, "Örneğin: Bir ülke, ikinci bir ülke ile uluslararası işlem yapmak için birinci ülkenin CBDC'sini kullandığı sürece başka bir ülkenin finansal altyapısını geliştirmesine yardımcı olur. Bu, bugün uluslararası ticaretin yürütülme şekillerinden bazılarını kesinlikle değiştirebilir" dedi.


‘Başka ne gerekli?’


Bu açıklamalar, yeni nesil dijital paraların finansal sistem için hayati hale geldiğini ima ediyorç Düzenleyiciler 2008 tarzı bir çöküşe neden olabilecek herhangi bir riski ortadan kaldırmaya çalıştıkça muhtemelen bu başarının bir bedeli olacak.


Gruenwald, "Bu stablecoin endüstrisinin ileriye dönük güvenilirliği, bilançonun varlık tarafını destekleyecek bir tür harici, güvenilir, düzenli denetimini içermek zorunda kalacak" dedi.


Bazı stabilcoin ihraççıları bu denetimleri zaten gönüllü olarak gerçekleştirirken, Gruenwald ayrıca Senatör Pat Toomey'in onları zorunlu kılacak yakın tarihli bir kanun teklifine de işaret etti.


Düzenleme ayrıca, bir çöküş olması durumunda, büyük holdinglere sahip kripto balinalarının daha iyi bir anlaşma elde edebileceği ve maliyeti daha küçük yatırımcılara bırakabileceği göz önüne alındığında, tüketicileri korumayı da isteyebilir.


Bu konuda Hu, “Her stabilcoin sahibi itibari dönüşüm için beyaz listeye alınmaz. Bu, seviyesiz bir oyun alanı yaratır ve sistemi potansiyel manipülasyonlara açık hale getirir” dedi.


Hu, “Mevcut sistemde, içeriden erişime sahip olanlar, piyasanın geri kalanı çökse bile, duyurulan fiyattan işlem yapmaya devam edebilir. Bu da düzenleyicilerin durdurması gerekebilecek bir arbitraj fırsatı yaratır” dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk