Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

S&P Raporu: Tether'in Stabil Para Sektörü Üzerindeki Hakimiyeti Azalabilir

Yeni düzenlemeler, bankacılık lisansı olmayan kurumları maksimum 10 milyar dolarlık stabil para ihracı ile sınırlayarak bankalara rekabet avantajı sağlayabilir.

25 Nisan 2024 11:11

Güncellenme: 25 Nisan 2024 11:18

S&P Global Ratings, dün yayımladığı raporda ABD'deki düzenleyici ortamın netlik kazanması halinde geleneksel finans dünyasındaki bankaların stabil para piyasasına girme konusunda teşvik edilebileceğini söyledi. Böylece Tether ve USDT'nin piyasa üzerindeki hakimiyetinin azaltabileceğini de ekledi.


ABD Senatörleri Cynthia Lummis (R-Wyo.) ve Kirsten Gillibrand (D-N.Y.), geçen hafta stabil paraların ülke içerisindeki konumunu tanımlamayı amaçlayan yeni bir yasa tasarısı sundu.


Raporda, ABD dolarının stabil paralar için en popüler sabit değer olduğu, ancak çoğu ihraççının net ABD düzenlemelerine tabi olmadığı belirtildi. Bu durum, geçen hafta Lummis-Gillibrand’ın önerdiği yasanın yürürlüğe girmesiyle değişebilir.


Analist Andrew O'Neill’e göre "Yeni kurallar, bankacılık lisansı olmayan kurumları maksimum 10 milyar dolarlık ihraçla sınırlayarak bankalara rekabet avantajı sağlayabilir."


CoinDesk verilerine göre, Tether'in USDT'si 110 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu da onu üçüncü en büyük kripto para birimi yapıyor. Circle'ın USDC'si ise 34 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor. İkisinin ortak yanı, ABD dolarına sabitli olmaları.


"Stabil para tasarısının onaylanması, özellikle on-chain ödemeleri içeren tokenizasyon veya dijital tahvil ihraçları için kurumsal blok zinciri inovasyonunu hızlandıracak" diyen O’Neill, ekliyor: "Kurumsal kullanımın artması, stabil para ihraççısı olan bankalar için fırsatlar yaratabilir."


S&P, USDT'nin ABD dışında bir ülke tarafından ihraç edildiğini de ekledi. Bu nedenle USDT, önerilen yasa tasarısı kapsamında izin verilen bir ödeme aracı değil. Kısacası, ABD kuruluşlarının hold edemeyeceği veya işlem yapamayacağı anlamına geliyor. Bu da USDT'nin talebini azaltabilir ve ABD tarafından ihraç edilen stabil paralara destek sağlayabilir. 


S&P daha önce USDT'nin 1 dolar değerinde sabit kalmakta zorluk çekmesine atıfta bulunarak, asıl görevini yerine getirmede başarısız olduğunu söyleyerek eleştirmişti.


Daha Fazla Oku

    usdttetherabd

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk