Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Solana, Avalanche ve Helium, Yıl Boyunca Dijital Varlıklara Öncülük Etti

Piyasa analistlerine göre 2024’te kripto piyasasını neler bekliyor?

21 Aralık 2023 15:28

Güncellenme: 21 Aralık 2023 15:39

Layer-1 blok zinciri Solana (SOL), 2023 yılındaki token fiyat artışları açısından başı çekerken, Avalanche (AVAX), Stacks (STX) ve Helium (HNT) altcoin’i yakından takip ediyor. Dijital varlık kazançları, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin'in (BTC), spot bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) yeni yılın başlarında onaylanacağına dair artan umutlarla birlikte geliyor.


Ekim ortasında keskin yükselişine başlayan solana, yıl başından bu yana yüzde 700'ün üzerinde değer kazandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) haziran ayında kripto para borsası Coinbase'e karşı açtığı davada token’ı kayıt dışı menkul kıymetler" olarak adlandırması bile ralliyi etkilemedi.


Solana, iflas eden kripto borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ile olan ilişkisine rağmen iyi bir performans sergiledi. Bankman-Fried, kripto para biriminin önde gelen destekçilerinden biriydi. Hatta şirketleri Alameda Research ve FTX aracılığıyla 1 milyar doların üzerinde token tutuyordu.


SOL’daki kazançların çoğu, davanın sonuçlanmasının ardından kaydedildi. Ağ, o zamandan beri aylık aktif adreslerde artan bir büyüme ve yakın zamanda kripto borsası Coinbase'de listelenen BONK da dahil olmak üzere birkaç memecoin'in piyasaya sürülmesinden olumlu etkilendi.


GSR'de kıdemli bir stratejist olan Brian Rudick, "FTX'in çöküşünden sonra Solana'nın hayatta kalmasıyla ilgili önemli sorular vardı, ancak bunun yerine zincirde artan aktivite, yenilikçi teknolojisi ve birkaç yüksek profilli airdrop ile gelişti" dedi.


Helium (HNT)

Helium'un HNT'si de 2023'te, şirketin mobil alana geçişinin ardından önemli kazanımlar elde etti. Kripto para birimi, nisan ayında kendi blok zincirinden Solana'ya taşındı. Helium, kablosuz cihazları ağa bağlamak için node’ları etkin nokta olarak kullanan, Nesnelerin İnterneti cihazları için blok zinciri tabanlı bir ağ olarak işlev gösteriyor.


Amberdata'nın araştırma direktörü Christopher Martin'e göre 2023, mobil sektöre sıçraması nedeniyle Helium için büyük bir yıl oldu. Martin, "Ağın mobil ve IoT'de büyük planları var gibi görünüyor ve bu plan, kullanıcıların ağı destekleyerek token (MOBILE) kazanmalarını sağlıyor. İşlem ücretlerini tokenlarla ödemelerine izin vermek de ağ için bir volan etkisi yaratıyor" dedi.


“BONK çılgınlığı, Helium Mobile'a 30 günlük ücretsiz aboneliği olan Solana Saga telefonunun satılmasına ve hatta bazı ülkelerde tükenmesine yol açtı. Kısacası, kullanıcı büyümesi ve ağ arasındaki simbiyotik ilişki, MOBILE ve HNT’nin ağ ile birlikte güçlenebileceğini gösteriyor.”


Avalanche (AVAX)

AVAX’ın yıl başından bu yana yüzde 300 değer kazanması, büyük çoğunlukla blok zincirinin kurduğu kurumsal ortaklıklardan kaynaklanıyor. Ocak ayında Amazon Web Services ile ortaklığını duyuran Avalanche, kasım ayında JPMorgan ve Apollo Global’ın blok zinciri platformu Onyx’in kavram kanıtı projesinin bir parçası olduğunu açıklamıştı.


DeFi danışmanlık firması Infiniti Labs'in kurucusu Chris Newhouse, AVAX rallisine dair şunları söylüyor: “Avalanche, bu yıl kurumsal ortaklıklarıyla büyük adımlar attı ve kendisini kurumsal faaliyete elverişli en iyi zincirlerden biri olarak şekillendiriyor.”


Stacks (STX)

Stacks Network'ün yerel token’ı olan Stacks (STX), yıl boyunca yüzde 623 değer kazandı. Token, Bitcoin Ordinals'a yönelik artan ilgi ve protokoldeki kilitli toplam değerin (TVL) artmasıyla mart ayında yükselişe geçti.


Stacks, 2019'da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nitelikli token arzı aracılığıyla dağıtılan ilk token olarak biliniyor. 


DeFiLlama'dan alınan verilere göre, Stacks Network'ün TVL'si de yıl içinde yükseldi ve Ocak ayında 6 milyon dolar iken 50 milyon dolara ulaştı.


Ayrıca STX, deneyimli yatırımcı Tim Draper'ın yakın zamanda yaptığı olumlu yorumların ardından çarşamba günü yüzde 27 arttı.


2024 Tahminleri

Rudick, bitcoin (BTC) ve ether’in (ETH) yeni yılda yükselmeye devam etmesini beklediğini ve bunun spot bitcoin ETF'lerinin olası onayları sayesinde olabileceğini söyledi.


Martin ise yeni yılın başlarında ETF’nin yanı sıra gerçek dünya varlıkları tokenizasyonunda da bir patlama beklediğini belirtti. “Bu yıl temelleri atıldı, ancak ana akım henüz entegre olabilmiş değil.”


Daha Fazla Oku

    hntAVAXstxbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk