Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Silvergate'in Çabaları Stabil Coin'lerin Kripto Ticaretindeki Rolünü Artırabilir

Zor durumdaki kripto dostu Silvergate, kurumsal kripto yatırımcılarının ABD dolarını borsalara transfer etmek için kullandıkları kilit öneme sahip anlık ödeme platformu SEN'i kapattı.

7 Mart 2023 11:29

Güncellenme: 7 Mart 2023 11:50

Pazar araştırma şirketi Kaiko Pazartesi günü yayımladığı bir raporda, zor durumdaki Silvergate Capital'ın büyük yatırımcılar arasında popüler olan anlık ödeme hizmeti SEN'i kapatma yönündeki kararının, stabil coin'lerin ve ihraççılarının kripto ticaretindeki rolünü artıracağını kaydetti. 


Silvergate, birçok dijital varlık firması için önemli bir bankacılık ortağı, SEN platformu ise, kurumsal yatırımcıların borsalara para göndermek için yaygın şekilde kullandıkları bir araçtı. Geçtiğimiz hafta yıllık raporunu sunmayı erteleyerek aleyhinde olası düzenleyici soruşturmalar yürütüldüğüne dair işaretler vermesinin ardından, aralarında Coinbase, Circle, Paxos, Binance.US, Galaxy Digital ve Gemini'nin de bulunduğu çok sayıda firma Silvergate üzerinden gerçekleştirdikleri para transferlerini ve operasyonları askıya almıştı.


Kaiko'nun raporu, “SEN'in faaliyetlerinin durdurulmasıyla birlikte, stabil coin'lerin muhtemelen yatırımcılar arasında daha da yaygınlaşacağını” öne sürüyor.


Kaiko, yatırımcıların bankacılık enstrümanlarını kullanarak kripto borsalarına dolar yatırmak yerine, önce stabil coin almak için stabil coin ihraççılarına para aktaracağını, ardından borsalara stabil coin yatıracağını tahmin ediyor.


Raporda, "Stabil coin ihraç edenlerin hala kripto bankalarına ihtiyaç duydukları, bu nedenle riskin artık daha da arttığı, bunun da sorun yarattığı" belirtiliyor.

Ticarette ABD dolarının düşüşü


Tether'in USDT'si ve Circle'ın USDC'si gibi stabil coin'ler, kripto para birimleri alım-satımında, devlet tarafından tedavüle sokulan ABD doları gibi itibari para birimlerinin yerini alarak kripto piyasalarının temel taşı haline geldi. Kaiko, stabil coin'ler büyüdükçe itibari paranın işlemlerde kullanılma miktarının küresel olarak azaldığını kaydediyor. 


Özellikle belirtmek gerekirse, ABD dolarının kripto ticaretindeki rolü istikrarlı şekilde azalıyor. Kaiko verilerine göre, 2021'de 400 olan borsalardaki yeni dolar işlem çifti sayısı geçen yıl 326'ya düştü.


Raporda, "FTX'in çöküşünden bu yana doların pazar payı, USDT, USDC ve euro işlem çiftlerine göre sürekli düştü" deniliyor.

Kaiko'ya göre örneğin, USDT'nin bitcoin (BTC) işlemlerinde kullanılma oranı miktar olarak 2017'de sadece yüzde 3 iken, çok büyük bir artış kaydederek kısa süre önce ABD dolarına kıyasla tüm zamanların en yüksek seviyesine, yüzde 93'e ulaştı.Raporda, “Şimdilik dolar ve dolara sabitli kripto paralar kripto ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaya devam ediyor, ancak dolar ödeme kanallarına ilişkin artan zorluklar bu eğilimi alt üst edebilir” deniliyor.


Daha Fazla Oku

    KaikoSilvergateUSDCtetherBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk