Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Sıcak Hava Dalgası ABD’yi Etkisi Altına Alırken, Bitcoin Madenciliği Zorluğunda Geçen Yıldan Beri En Büyük Düşüş Yaşanıyor

Bitcoin madenciliği zorluğunda kaydedilen düşüş bu yılın ilk, aşağı yönlü üst üste üçüncü düzeltmesi

22 Temmuz 2022 16:40

Güncellenme: 22 Temmuz 2022 17:22

ABD’de, özellikle de Teksas’taki madencilerin sıcak hava dalgasıyla boğuşan enerji şebekelerindeki enerji talebini düşürmek için makinelerini kapatmasıyla, Bitcoin madenciliği zorluğu Perşembe günü yüzde 5 azaldı.


  • Bitcoin madenciliği zorluğu her bir yeni blok işlenirken harcanması gereken süreyi yaklaşık 10 dakikada tutmak için otomatik düzeltmeler girer. Ağa daha fazla bilgi işlem gücü katıldıkça Bitcoin madenciliği zorluğu artarken, son zamanlarda olduğu gibi bilgi işlem gücü ağdan çekildikçe, zorluk seviyesi de düşer.  

  • BTC.com’un madencilik havuzundan topladığı verilerine göre, Bitcoin madenciliği zorluğu geçtiğimiz Perşembe günü yüzde 5 düşerek, Mart ayındaki seviyesine geriledi.

  • Arcane Research’ün kıdemli araştırmacısı Jason Mellerud, “Geçtiğimiz iki haftadaki sıcak hava dalgasının elektrik fiyatlarını artırmasıyla birlikte Amerikalı madenciler makinelerini kapatınca, Bitcoin madenciliği zorluğu geriledi” diyor.

  • Bitcoin madenciliği zorluğundaki ardı ardına gelen üçüncü düşüş, bundan bir yıl önce Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından Çinli madencilerin makinelerini rafa kaldırmalarıyla dört defa üst üste gelmişti.

  • Mellerud, “Hashrate’lerde yaşanan Haziran ortasındaki ilk düşüşün sebebi BTC fiyatında yaşanan ani düşüşle ilgili olması muhtemel” diyor ve ekliyor: “Fakat Temmuz ayı başındaki ikinci düşüşün yüksek elektrik fiyatları nedeniyle madencilerin makinelerini kapatmasıyla ilişkili.”

  • Talep belirli bir eşiğe ulaştığında bazı madenciler Bitcoin madenciliği yapmaktansa elektrik sözleşme güçlerini enerji şebekelerine satarak daha fazla gelir sağlayabilirler. Talep cevabı olarak da bilinen bu uygulamayla arzın karşılığında talep düzeltilerek, enerji şebekesindeki yük dengelenir.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk