Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

SEC Ticaret Onayını Henüz Vermese de Ether ETF'leri Büyük Bir Engeli Aştı

Bloomberg analisti: “Bir hafta önce ether ETF’lerinin SEC onayı alacağını söyleseniz inanmazdım.”

24 Mayıs 2024 10:06

Güncellenme: 24 Mayıs 2024 10:14

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot ether (ETH) borsa yatırım fonları (ETF’ler) ile ilişkili düzenleyici dosyaları onayladı. Büyük gelişmenin ardından ikinci en büyük kripto para biriminin ETF’leri piyasaya sürülmeye bir adım daha yaklaştı.


SEC, henüz ticaretinin yapılmasını resmi olarak onaylamasa da, ETF'lere bağlı 19b-4 başvurularını kabul etti. Düzenleyicinin, yatırımcıların ETF’leri satın alabilmesi için S-1 başvurularını da onaylaması gerekiyor.


Bu yılın başlarında spot bitcoin ETF'lerine izin veren SEC, ether ETF'leri için başvuran ihraççılarla yeterli etkileşimi sağlayamamış görünse de bu durum aniden değişti.


Bloomberg Intelligence'ın ETF analisti James Seyffart, karardan önce verdiği bir röportajda, "Bir hafta önce ether ETF’lerinin SEC onayı alacağını söyleseniz inanmazdım" dedi.Grayscale’in sözcüsü yaptığı açıklamada, düzenleyicinin 19b-4'ü onayladığını şu ifadelerle doğruladı:


“Spot ETH ETF’lerine yönelik yapıcı yaklaşımı takdir ediyoruz ve ether’in ABD düzenleyicileriyle daha uyumlu hale gelebilmesi konusunda oldukça iyimseriz.”


Spot ether ETF ihraççıları arasında BlackRock, Fidelity, Grayscale, VanEck, Franklin Templeton, Ark/21Shares ve Invesco/Galaxy yer alıyor.


19b-4 başvurularının onaylanması, düzenleyicilerin ihraççıların piyasaya bir spot ether ETF'si sunmasına izin vermeye istekli olduğunu gösterse de, tüm ihraççılar tarafından yapılan S-1 başvurularını nihai olarak onaylayacaklarını garanti etmiyor.


Seyffart, durumu şöyle açıklıyor: “S-1 onayları gelmeden ve ETF'ler işlem görmeye başlamadan önce arada bir bekleme süresi olması muhtemel. Tahminimce bu en az bir hafta, hatta muhtemelen daha da fazla sürecek. Geçmişi göz önünde bulundurursak bu süreç çok daha uzun da olabilir ve aylar sürebilir. Tabii şu anda kimse tahminlerin ötesine geçemiyor.”


SEC sözcüsü, komisyonun dün yayımlanan açıklamasında belirtilenlerin dışında yorum yapmayacağını söyledi.


21Shares Hukuk Başkanı Andrew Jacobson yaptığı açıklamada, onayın "doğru yönde atılmış önemli bir adım" olduğunu söyledi.


Cboe Global ETP Listeleme Başkanı Rob Marrocco, beş farklı spot ether ETF ürününü listelemeyi planlayan borsanın "tekliflerini genişletmekten heyecan duyduğunu" bildirdi ve ekledi:


"Ocak ayında spot bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesi, dijital varlıklar ve ETF alanı için önemli faydalar sağladı. Spot ether ETF'lerinin de benzer şekilde ABD'li yatırımcılar için koruma sağlayacağına ve şeffaf, iyi düzenlenmiş ve kolay erişilebilir bir yapıda ether'e ulaşabilmelerine olanak tanıyacağına inanıyoruz."


Açıklamaya göre borsa, ETF'leri piyasaya sürmek için SEC ile birlikte çalışmaya devam edecek.


VanEck dijital varlık araştırma başkanı Matthew Sigal, şirketin spot ether ETF'sini piyasaya süren ilk ihraççı olmasını beklediğini açıkladı.


Daha Fazla Oku

    ether etfSEC21Sharesvaneck

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk