Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

SEC, HashDex Bitcoin Spor ETF ve Grayscale Ether Future Başvurusuna Dair Kararı Erteledi

Franklin Templeton’ın da en geç 17 Kasım’a kadar karara bağlanması gereken bir bitcoin ETF başvurusu beklemede.

16 Kasım 2023 13:19

Güncellenme: 16 Kasım 2023 13:24

ABD Sermaye Piyasası Kurumu (SEC) Hashdex’in halihazırdaki bitcoin future EFT’ini spot bir araca dönüştürmeye yönelik başvurusunu karara bağlamayı erteledi. Kurum Graysacale’in yeni bir future temelli ETF çıkarma başvurusunu da karara bağlamayı ertelemişti.


Hashdex, bitcoin future ETF ürününü spot bitcoin ETF’e çevirme başvurusunu Eylül ayında gerçekleştirmişti. Grayscale (CoinDesk’in ana şirketi Digital Curency Group’ın bir iştirakidir) de aynı ay içerisinde ether future ETF için başvuruda bulunmuştu. Her iki başvurunun en geç 17 Kasım’da karara bağlanması için süre verilmiş olmasına rağmen SEC’in açıklamasıyla bu sürenin uzatıldığı duyuruldu.


Bu erteleme kararları kurumun spot ETF’ler hakkında karar vermesine dair beklentilerin yükseldiği bir dönemde geldi. Kurum bugüne dek bu tür ürünlere dair tüm başvuruları reddetmişti. 2023’te ondan fazla şirket spot bitcoin ETF için başvuruda bulunmuş, birçok başka şirket de ether üzerinden benzer ürünlere dair başvuru yapmıştı. 


Düzenleyici kurum en son yapılan başvuruları nasıl sonuçlandıracağına dair bir sinyal vermiyor. Daha önce verilen red kararlarının gerekçesi olarak bitcoin üzerinden piyasa manipülasyonu yapılması ihtimali, sürecin izlenmesine dair yapıların eksikliği gibi nedenler ortaya sürülmüştü. Başvuru yapanlar artık bu durumların geçerli olmadığını ya da çözüme kavuştuğunu belirterek temyiz mahkemesinde verilen karara atıf yapıyorlar. SEC bu başvurulara dair kararını erteleyerek zaman kazanmış oldu.


ETF’e başvuran bir diğer şirket olan Franklin Templeton’ın başvurusu da 17 Kasım’da karara bağlanacaktı. Diğer başvuruların karar süreci en erken 2024 yılında olacak. Daha Fazla Oku

    SEC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk