Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Sam Bankman-Fried 250 Milyon Dolar Kefaletle Serbest

Bahamalar’dan ABD’ye gönderilen FTX eski CEO’sunun kefalet bedeli için ailesi Palo Alto’daki evlerini teminat gösterdi.

23 Aralık 2022 08:05

Güncellenme: 23 Aralık 2022 09:37

ABD’de federal bir yargıç FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in kefaletle serbest bırakılmasına hükmetti. Müşterilerin paralarını gizli biçimde kullanmak ve yolsuzluk yapmakla suçlanan Bankman-Fried Perşembe günü federal mahkemeye çıkarılmıştı. Yargıç 250 milyon dolar kefalet bedeli belirledi.


Bahamalar’dan sınır dışı edilen Bankman-Fried FBI tarafından Amerika’ya getirildi ve birçok suçlamayla mahkemeye çıkarıldı. ABD Güney Bölge Mahkemesi’nde görülen davada eski CEO yolsuzluk, para aklama ve siyasi kampanya finansman kurallarını ihlal gibi bir dizi suçlamayla karşı karşıya.


Bankman-Fried’in kefalet bedeli olarak ailesinin Palo Alto’daki evi rehin verildi. Ayrıca serbest kalması için bir dizi başka koşul da öne sürüldü. Bankman-Fried 1.000 dolardan daha yüksek bedelli bir finansal işlem yapamayacak, kredi alamayacak, evi sadece egzersiz yapmak için terk edebilecek ve madde kullanımı ve psikolojik destek için terapilere katılmak zorunda olacak. 


Eski CEO mahkemeye buruşuk bir ceketle çıktı ve sessiz mahkeme salonunda sık sık sıkıntılı ifadeleriyle dikkat çekti. Anlaşma koşullarını kabul edip etmediği sorulduğunda başıyla onayladı. Ardından sesli onaylamasına dair bir uyarı aldığında avukatına baktı ve “Evet kabul ediyorum” dedi. 


Çember daraldı

Savcılar son günlerde FTX’in diğer önemli figürleriyle anlaşmalar yaparak çemberin git gide daralmasını sağlamışlardı. FTX’in kardeş şirketi Alameda’nın eski CEO’su Caroline Ellison ve FTX’in kurucularından Gary Wang suçlamaları kabul ettiler ve ayrıca menkul kıymetler düzenlemelerine aykırı davrandıklarını da itiraf ettiler.


Şirketin yolsuzluklarında aktif rol aldıklarını kabul eden Ellison ve Wang’in bu itirafları Bankman-Fried davasında önemli deliller arasında yer alacak. Her ikisi de iki şirket arasında müşteri paralarının transferinden şirketin üst yönetiminin haberdar olduğunu söylediler. 


Bankman-Fried’in pasaportuna da el koyuldu ve elektronik takip cihazı taşıması zorunlu kılındı. Ailesi 12 Ocak’a kadar evlerinin teminat sürecini tamamlamak zorundalar.


Bankman-Fried’e yönelik suçlamalar FTX ile Alameda arasındaki parasal akışın detaylarını gösteriyor ve şirketin yöneticilerinin platformun para birimi olan FTT’nin değerini nasıl şişirdiklerine değiniyor.


Yargıç Gabriel Gorenstein, takip cihazının yeterli olacağını ve Bankman-Fried’in herkes tarafından tanınıyor olmasının kaçmasınız zorlaştıracağını belirtti. Yargıç, Bankman-Fried’in karşı karşıya kaldığı suçlamaların finansal olmasından dolayı insanlara karşı ciddi bir tehdit oluşturmadığını ve elinde parası olmadığı için yeni bir işe giremeyeceğini vurguladı. 


Ellison’ın henüz imzalamadığı itiraf anlaşmasına göre eski CEO mahkemeyle ve diğer finansal kurumlarla işbirliği yaptığı sürece vergi hariç hiçbir finansal suçlamayla karşı karşıya kalmayacak. Ellison’ın kefalet bedeli 250.000 dolar olarak belirlendi ve seyahat etmesi engellendi. 


Ellison ve Wang SEC ve CFTC ile de anlaştı. SEC, iddianamesinde FTT’yi bir menkul kıymet olarak nitelendirdi.


SEC Başkanı Gary Gensler Çarşamba günü yaptığı açıklamasında, “Caroline Ellison ve Sam Bankman-Fried FTX’in ayrılmaz bir parçası olan kendine has menkul kıymet yapısındaki kripto para birimi FTT’nin fiyatını manipüle ettikleri görülüyor. Kripto platformları menkul kıymet kanunlarına uymadığı sürece yatırımcılar için riskler devam ediyor” diyordu. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk