Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ruble Bazlı Bitcoin Hacimleri 9 Ayın En Yükseğini Gördü

Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımları, rubleden kaçışı desteklerken ruble cinsinden kripto ticaret hacimleri yükselişte

1 Mart 2022 16:06

Güncellenme: 25 Mayıs 2022 10:25

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası yaşanan gerilimin etkisiyle rublenin rekor düşük seviyeleri görmesi sonrası ruble ve Bitcoin arasındaki ticaret hacimleri 9 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi.

 

Paris merkezli kripto para araştırma sağlayıcısı Kaiko tarafından takip edilen veriler, ruble (RUB) cinsinden Bitcoin hacminin Perşembe günü yaklaşık 1,5 milyar rubleye yükselerek Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

 

Kaiko’da analisti Clara Medalie, yayımladığı bir e-postada CoinDesk'e verdiği demeçte "Etkinlik Binance üzerinde yoğunlaşmıştı" dedi. Bu süreçte Bitcoin-Ukrayna grivnası hacmi de yükseliş gösterdi ancak Ekim  ayında yakaladığı seviyeleri kadar yüksek değil. BTC-UAH sadece Binance ve LocalBitcoin olmak üzere 2 borsada işlem görüyor.

 

Medalie, açıklamasında Tether-Ruble ve Tether-Grivna ticaret hacimlerinde de benzer eğilimlerin gözlemlendiğini de belirtti. Piyasa değeri gözününe alındığında Tether (USDT), ABD doları ile 1’e 1 sabit değerini koruyarak, çoğunlukla değişken kripto para birimleri alanında benzersiz bir fiyat istikrarı özelliğine sahip.

 

Kaiko’nun verilerine göre USDT/RUB işlem hacmi de Perşembe günü 8 ayın en yüksek seviyesi olan 1.3 milyar RUB'a yükseldi.

 

Ruble tabanlı kripto ticaret hacmindeki yükseliş, yatırımcıların Batı’nın Rusya’ya olası daha sert yaptırımlarından yaşadıkları tedirginlikle rubleden çıkış çabalarıyla gerçekleşti.

 

Bloomberg verilerine göre, geçtiğimiz hafta ruble ABD doları karşısında yüzde 8’den fazla düşüşle 90'a gerilerken bugün erken saatlerde düşüşünü hızlandırdı ve yüzde 28 daha fazla gerileme kaydederek dolar başına 118 ile rekor düşük seviyeyi gördü. Bu ortam içinde Altın, ABD hazineleri, ABD doları ve İsviçre frangı ise kazanan tarafta yer aldı.

 

Hafta sonu boyunca, ABD ve müttefikleri , Rus bankalarının SWIFT erişimini durdurmak için Rusya'ya karşı önlemleri artırmıştı.  Avrupa Birliği, Rusya’nın ülkedeki bankaları desteklemek için denizaşırı varlıkları satmasını önlemek amacıyla Rusya merkez bankasıyla olan tüm işlemleri de yasaklamıştı.

 

Pazartesi günü erken saatlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin nükleer caydırıcı gücünün yüksek alarma geçmesini emretti. Son gelen biligilere göre ise  Rusya merkez bankası, ülkedeki aracı kurumlardan yerleşik olmayan yatırımcıların menkul kıymet satmasını yasaklamalarını istedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: VanEck'in Bitcoin ETF Hacimleri Yükselişte

21 Şubat 2024 18:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk