Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Riskli Varlıklar Üzerindeki Baskı Devam Ediyor, Bitcoin 19 Bin Doların Altında

Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar geçtiğimiz hafta sonunu 19 bin doların altında geçirirken, yeni haftaya merkez bankalarının sıkı parasal politikaları gölgesinde giriliyor

26 Eylül 2022 11:08

Güncellenme: 26 Eylül 2022 11:14

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası dünden beri yüzde 1,51’lik değer kaybederek 18 bin 818 dolardan işlem görüyor.


Keza Ethereum da kan kaybetmeye devam ediyor. İki hafta önceki hiçbir aksaklık yaşanmadan gerçekleşen blokzincirindeki değişikliğin ardından artık proof-of-work konsensusundan çok daha çevreci proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum dünden beri yüzde 3,05’lik gerileme kaydederek bu yazı kaleme alınırken 1,297 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan kripto fon yönetim şirketi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, ABD Merkez Bankası’nın geçen haftaki 75 baz puanlık faiz artırımına referans vererek, “Makroekonomik görünüm yüzünden Bitcoin baskı altında kalmaya devam ediyor ancak 20 bin doların altındaki fiyatıyla orta ve uzun vadede sağlam bir alım fırsatı görüyoruz” diyor.


Geleneksel piyasa kripto piyasası arasındaki pozitif korelasyon gün geçtikçe daha da fazla güçlenirken, önümüzdeki haftaki açıklanacak makroekonomik verilerin yoğunluğuna kulak kabartmakta fayda var. ABD’deki dayanıklı mal siparişleri, yeni konut satışları, GSYH, bölgesel imalat endeksleri ve PCE endeksi gibi göstergeler kritik konumda olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük yayımladığı bültende söz konusu verilere ilişkin, “Ancak verilerin piyasalara destek verme ihtimali çok yüksek görünmüyor. Öyle ki güçlü veriler faiz artırımlarının gerekliliğini ortaya koyacağı gibi zayıf veriler ile karşılaşılması ise yatırımcıları ekonominin içinde bulunduğu zorluklara daha fazla odaklanmasına neden olabilir. Kaldı ki Fed başta olmak üzere merkez bankalarının önceliği büyümeden ziyade enflasyon olduğu için enflasyon göstergelerinde yavaşlama olmadıkça para politikasına dair görünümün değişmesi kolay değil. Bu nedenle bu hafta özellikle ABD’de PCE endeksi, Euro Bölgesi’nde ise öncü TÜFE rakamının haftanın en önemli gündem maddeleri olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri yer alıyor.


Sadece açıklanacak makroekonomik veriler değil, önümüzdeki hafta Fed yetkililerinin ardı ardına konuşma trafiği de piyasaların izleyeceği bir diğer indikatör olabilir. Ünlü & Co.’nun analizinde “Fed’in yanında İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası’nın faiz artırımına gittiği haftada sıkı para politikalarının resesyon endişelerini artırması varlık fiyatlarının haftayı belirgin şekilde satıcılı bir zeminde kapatmasına neden oldu” deniyor ve devam ediyor: “Yeni haftada piyasalar merkez bankalarının kararlarını sindirmeye devam edecektir. Özellikle FOMC toplantısının geride kalmasının ardından konuşma trafiği yeniden artacak olan Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar volatilite yaratma potansiyeli taşıyor. Öyle ki hafta içinde dokuz Fed yetkilisinin konuşma programı bulunuyor.”


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 8,22’lik artışıyla IOTA olurken, Injective Protocol (INJ) yüzde 4,26, Numeraire (NMR) yüzde 4,09, Quant (QNT) yüzde 3,15, Zcash (ZEC) yüzde 2,96 ve Compound (COMP) yüzde 2 değer kazandı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk