Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Resesyon Kaygıları Kripto Para Piyasalarına Olumlu Yansıyabilir

Mamoru Türkiye Ülke Direktörü Baran Yıldırım resesyonun FED’in şahin duruşunu değiştireceğine işaret ediyor

9 Ocak 2023 14:23

Güncellenme: 10 Ocak 2023 13:19

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


En yakın referansın 2022 yılı olması bu soruya yanıt vermeyi zorlaştırıyor. Ancak şunu biliyoruz ki kripto para piyasası son 10 yıl içerisinde belli dönemlerde benzer döngüleri yaşadı. Önümüzdeki dönem daha fazla denetime tabi kılınmış ve işlerin kitaba uyularak yapılacağı bir piyasa evresi yaşanacağını söylemek mümkün. Özellikle zincir spesifik merkeziyetsiz uygulamalar ya da geleneksel finans piyasalarının blokzinciri üstünde çoklanma örnekleri ile daha sık karşılaşabiliriz.


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


Borçlanma maliyetlerinin ucuz seyrettiği bir dönemde yatırımcının riskli varlıklara yönelmeyi tercih ettiğini gördük. Ancak piyasaların, hangi başlık altında tanımlandığından bağımsız, itici gücü likiditedir, fondur. FED’in sıkılaştırıcı para politikası kararları doğrultusunda ucuz fon kaynaklarına erişimin zorlaşması ile risk alma iştahının azaldığını ve itici güçte bir seyrelmeye yol açtığını görüyoruz.


Kripto para piyasasının bir süre daha bu seviyelerde vakit geçireceğini değerlendirebiliriz. Ancak ABD’de her geçen gün somutlaşmaya başlamış resesyon kaygılarının FED’in bir noktada şahin duruşunu değiştirmesine sebep olabileceğini bu değişimin ise kripto para piyasası tarafından olumlu algılanabileceğini söylemek yanlış olmaz.


2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


Düzenlemeler her ne kadar coğrafya bazlı belli nüanslar taşıyacak gibi gözükse de ana hatların ülke bazlı çok farklı olmayacağı kanaatindeyiz.

Merkezi borsalaların sermaye yapılarının belli bir rakama çıkartılması, saklama lisansının temin edilmesi, kadroların profesyonellere teslim edilmesi, işleme konu listelenmiş projelerde seçici davranılması ya da belli periyodlarda bağımsız denetim mekanizmalarının işletilmesi gibi başlıklar yerine getirilmesi gereken yükümlülükler olarak karşımıza çıkabilir.


Sizler 2023’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?


Mamoru olarak Türkiye’deki yatırımlarımız devam ediyor olacak. Türkiye’nin kripto para ve blokzincir konusunda lider bir pazar olduğuna dair inancımızı gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlar ile pekiştiriyoruz. Örneğin sermayemizi çok yakın bir zamanda 20 milyon Türk Lirasına çıkarttık. Başarının bir takım çalışması olduğu gerçeğini şiar edinmiş bir ekibiz ve bu doğrultuda en kalifiye profiller ile kadromuzu büyütmeye devam ediyoruz. Ürün tarafında ise Türk kullanıcıları daha evvel deneyimlemediği yenilikler ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda yakın zamanda duyuracağımız sürprizlerimiz olacak.


Merkezi borsaların güven sağlamak için attıkları adımlar 2023 yılı içinde güven inşasını sağlayabilecek mi?


Mevcut aktörlerin bir filtreden geçirilmesi şart gözüküyor. Bu filtrenin nelerden oluşabileceğinden bahsettik. Günün sonunda kullanıcısına yönelik şeffaf bir anlayış benimsemiş, oturmuş bir teknolojiye sahip ve risk nosyonu gelişmiş markaların sektörde kalıcı olacağını ve güveni tazeleyeceğini düşünüyoruz.


Daha Fazla Oku

    MamoruResesyonFedBaran YıldırımMamoru Türkiye

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Gary Gensler, Kripto Sektörüne Saldırmaya Devam Etti

28 Eylül 2023 10:40

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk