Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Regülasyonları Öngörmek: Merkeziyetsiz Dünyanın Dönüşümü

"Günün sonunda müşterinin 'Sen kanun çıkardın ama ben zarar gördüm' dememesi önemli."

14 Şubat 2024 11:34

Güncellenme: 14 Şubat 2024 12:23

Avrupa Birliği MiCA'yı çok yakında uygulamaya başlayacak. ABD, bitcoin ETF'lerini onaylayarak büyük bir adım attı. Peki Türkiye bu dönüşümde ne durumda ve merkeziyetsiz dünyaya geçişe nasıl ayak uyduruyor?


Bugün Harvard Business Review Türkiye ve Gate.io iş birliğinde, CoinDesk Türkiye destekleriyle gerçekleşen “Regülasyonları Öngörmek: Merkeziyetsiz Dünyanın Dönüşümü” etkinliğinde Kafkas Sönmez, Nurullah Mahmut Dündar, Tansel Kaya ve Tuğrul Sevim regülasyonlara dair önemli görüşlerini ve öngörülerini paylaştı.

 

Müşteriler için güven dönemi

“Korkunun olduğu yerde para yok” diyerek ülkemizin gri listede bulunmasına atıfta bulunan Gate TR CEO’su Kafkas Sönmez, Türkiye’nin yabancı yatırımcı çekme konusunda yaşadığı zorluklara değindi ve gelecek olan düzenlemenin tabandaki müşterilere güven duygusu vermesi gerektiğini belirtti. 


Günün sonunda müşterinin “Sen kanun çıkardın ama ben zarar gördüm” dememesinin önemli olduğunu vurgulayan Sönmez, bu ilk aşamada sağlanamasa bile zamanla güncellemelerin geleceğini düşündüğünü söyledi.


Yerel borsaların global borsalardaki ürünlerin büyük bir çoğunluğuna erişememesine dikkat çeken Sönmez, durum böyle olunca rekabet açısından eşitsizlik olduğunu ifade etti.


Tansel Kaya’yla birlikte kriptonun yasa dışı işlerde kullanılması üzerine konuşan Kafkas Sönmez, global borsaların ülke içerisinde bu tip soruşturmalara tabi tutulmadığını söyledi ancak önümüzdeki dönemde gelecek yasayla birlikte bunun da önüne geçilmesini umduğunu açıkladı.
 

Esneklik ve iş birliği modelleri ön planda 

Teknolojik dönüşümler ve regülasyonların dengesi üzerine konuşan Medipol Üniversitesi öğretim görevlisi Nurullah Mahmut Dündar, risk yönetiminin ve şimdiden hazırlı olmanın gerekliliğine değindi. 


Kripto sektöründe de sorunlar yaşansa da bankacılık krizi gibi büyük sorunlara yol açan süreçleri yaşamadan makul regülasyonların geleceğine inandığını belirten Dündar, düzenleyici çerçevede en gerekli olan iki unsurun “esneklik ve iş birliği modelleri” olduğunu söyledi.


Gri listeden çıkmak amacıyla acele kararlar verilmesi ihtimaline dair endişelerini paylaşan Dündar, FATF baskılarının süreç üzerinde olumsuz yanları olduğundan bahsetti.


Tüm sorumluluğun SPK’ya verilmesi durumunda teknolojik hükümlülüklerin ne olacağı konusunda da endişeleri olduğunu belirten Dündar, ilk yasanın asıl amacının ekosistemin nabzını yoklamak olduğunu, bu süreçte de gerekli geri bildirimlerin yapılmasının çok büyük önem taşıdığını ifade etti.
 

"Üretmek ve distribütör olmak arasında bir seçim yapıyoruz"

Düzenlemelerde IT alanında yer alanların yanı sıra son tüketicinin de önemine dikkat çeken The Mindstone Blockchain Labs’in CEO’su Tansel Kaya, merkeziyetsizlik ve varlıkların nasıl temsil edileceği konularının hâlâ soru işareti olarak kaldığı belirtti.
 

Düzenlemelerle birlikte öne çıkan diğer bir konunun üretim olduğunu söyleyen Kaya, harekete geçilmemesi durumunda BlackRock gibi kuruluşların piyasaya hakim olabileceği, diğerlerinin ise distribütör konumunda kalarak gerileyebileceği ve fakirleşebileceği konusunda uyardı.
 

Sınırlayıcı mı geliştirici mi?

Konuşmasına “Regülasyon çok etkili olabilir. Regülasyonların iki yönü vardır: Sınırlayıcı ve geliştirici” diye başlayan BTS & Partners kurucu ortağı Tuğrul Sevim, ortada bir karmaşa, düzensizlik olduğunda düzenleyici çerçevenin en önemli şey olduğunu vurguladı.


Burada düzenleyici çerçeve kadar düzenleyicinin niyetinin de öne çıktığını belirten Sevim, şu anda Türkiye kripto ekosisteminde gündem olan tasarının çözüme bu kadar yakın olmasına şaşırdığını söyledi.


Şu anda kamuoyuna açılan herhangi bir taslak olmadığını unutmamak gerektiğini belirten Sevim, tasarıda FATF’nin önemli bir kaldıraç olduğunu ifade etti. 


Daha Fazla Oku

    Gate.iokriptoregülasyonDüzenlemeharvard business review türkiye

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk