Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Popüler Solana Memecoin’i Doland Tremp'in Arkasındaki Kadınla Tanışın!

TREMP token arkasındaki ekip, yeni oluşturulan PoliFi kategorisinin tamamen eğlence amaçlı olduğunu söylüyor.

21 Mart 2024 12:22

Güncellenme: 21 Mart 2024 12:45

Son birkaç haftadır, Solana'da çok sayıda politika temalı memecoin oluşturuldu. Spoderman meme’iyle benzerlik gösteren bu token’lar, MS Paint’le bilerek kötü çizilmiş görseller ve yanlış yazılmış isimlerle öne çıkıyor. 


PoliFi kategorisi, politikacıların yer aldığı memecoin’leri temsil ediyor. Bunlar arasında Doland Tremp, Jeo Boden, Elizabeth Whoren gibi token’lar yer alıyor.DEXTool verilerine göre 28 Şubat'ta çok düşük fiyatlarla mint’lenmeye başlanan TREMP, piyasaya sürülmesinden bu yana 63 sente kadar yükseldi ve şu anda da 22 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile 22 sentten işlem görüyor.


Token’ın asıl yaratıcısı, token piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra projeyi terk etti ve proje emekleme aşamasındayken tüm varlıklarını sattı. B kullanıcı ismiyle bilinen geliştirici ve diğer topluluk üyeleri de kısa bir süre sonra dizginleri ele geçirdi ve kripto ekosisteminde popüler olan "topluluk devralma" gerçekleşmiş oldu.


Birleşik Krallık'ta yaşayan ve teknolojide pazarlama sektöründe çalışan B, token’lar arasındaki bu yarışı, politikaya benzer şekilde bir “blok zinciri seçimleri” olarak gördüğünü söylüyor.


Bir Trump destekçisi olduğunu belirten B, projenin partizan inançlarla ilgili değil, meme’ler, topluluk ve eğlenceyle ilgili olduğunu ekliyor. Aynı zamanda B, Demokratların vergi politikasına muhalefet olması sebebiyle Trump’ın kripto topluluklarını desteklediğine dair inancını vurguluyor.


TREMP, Trump temalı tek PoliFi token’ı değil. Ethereum'da çok daha büyük bir piyasa değerine sahip olan ve eski başkanın resmi cüzdanında bile bulunan MAGA da var.


Ancak B, TREMP’i MAGA’nın Solana muadili olarak gördükleri için arada bir rekabet olmadığını söylüyor.


Memecoin yükselişi sona ermedi

CoinDesk Indices verilerine göre, TREMP ve BODEN gibi memecoin'ler Solana'da yer aldığından, blok zincirinin yerel token’ı SOL geçen ay %60 arttı.

Ancak bu çılgınlığın olumsuz bir tarafı da bulunuyor. Memecoin’ler gün geçtikçe daha da popülerleştiğinden, ağı ve dolayısıyla kullanıcıları zorlayan tıkanıklıklar ortaya çıkmaya başladı.


B ve kendisinin TREMP projesindeki ortağı 3fn, memecoin’lerin düşük işlem ücretleri, yüksek hız ve toplulukların aktifliği sebebiyle Solana’yı tercih ettiklerini açıkladı.


Ethereum’daki gaz ücretlerinin takas başına 100 dolardan bile yüksek olduğuna dikkat çeken ekip, “Solana daha erişilebilir olduğu için çok daha fazla insanı bünyesine katacağını düşünüyoruz” dedi.


Fazla düşünmeyin

Uzun süredir finansal medya alanında yer alan bazı kişiler, gelişmekte olan PoliFi sektörüne küçümseyerek yaklaşıyor. Ancak B ve 3fn, eleştirmenlerin asıl olayı kaçırdığını söylüyor. Bazıları ekosistemi “absürd” olarak tanımlasa da, CoinGecko verileri PoliFi token’larının şu anda neredeyse 220 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu gösteriyor.


Solana'nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko bile bu çılgınlığı tam olarak anlamlandıramadığını belirtiyor ve CoinDesk'e verdiği röportajda, memecoin’leri “insanların sürekli internet ortamında bulunmalarına ve yapacak daha iyi bir işleri olmamasına” bağlıyor.


B, bu argümana bazı açılardan katıldığını belirtiyor ve ekliyor:


"Eğlenceli meme'ler ortaya çıkararak insanları güldürmeye ve eğlendirmeye çalışıyoruz. Amacımız yaptığımız şeyle düşman edinmek değil."


Daha Fazla Oku

    memecointrempSolanaDoland Tremp

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk