Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalarda Risk İştahı Yüksek

Hisse senedi piyasalarıyla kripto piyasasının pozitif korelasyonu ise son sürat devam ediyor

18 Ekim 2022 10:57

Güncellenme: 18 Ekim 2022 11:07

Makroekonomik göstergelerden fiyatlanan hisse senedi piyasalarındaki artış, neredeyse 2022’nin başından beri kripto piyasasını doğrudan etkiyor.

Teknoloji şirketlerinin kote olduğu Nasdaq endeksi dünü yüzde 3,43’lük, S&P 500 endeksi yüzde 2,65’lik ve Dow Jones da yüzde 1,86’lık artışla kapamış durumda.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin yaklaşık 10 gündür 19 ila 20 bin dolar arasında mekik dokuduğu fiyat seviyesine geri dönmüş vaziyette. Düne kıyasla yüzde 1,79’luk artış kaydederek 19 bin 625 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum yüzde 1,93’lük artışla 1,336 dolar seviyesine yükselirken, piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da yeşil bir görünüm söz konusu: XRP yüzde 1,97’lik, Binance Coin (BNB) yüzde 1,11 ve Cardano da yüzde 0,85’lik artış kaydediyor.


En çok kazandıran kripto paralarda ise volatilitenin oldukça yüksek seyrettiği iki kripto para baş rolü oynuyor: Ankr (ANKR) yüzde 25,43’lük ve Polymath Network (POLY) yüzde 24,19’luk artış kaydederken, Moonriver (MOVR) yüzde 9,37’lik, Vulcan Forged (PYR) yüzde 8,6, Curve DAO Token (CRV) yüzde 8,5 ve Injective Protocol (INJ) ise yüzde 8,1’lik yükselişe sahne oldu. 


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük yolladığı bültende ABD’deki enflasyon rakamının yüksek seyrini koruması ve bu doğrultuda enflasyon beklentilerinin yönünü yukarı çevirmesiyle ABD Merkez Bankası’nın Kasım ayında da 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimalinin kuvvetli olduğu vurgusu yapılırken, piyasaların yeni haftaya oldukça güçlü bir zeminde başladığı belirtiliyor: “Son dönemdeki zayıflığın ardından gelinen seviyeler yatırımcıları hisse senetlerine yöneltirken ABD’de şirket bilançolarının genel hatlarıyla beklentilerden daha pozitif bir resim çizmesinin ve İngiltere’nin vergi kesintilerinde geri adım atmasının da iyimserliği destekleyen bir zemin yarattığını görüyoruz.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Düzeltmesi Yaklaşıyor Olabilir

26 Şubat 2024 20:44

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk