Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalarda Gözler ABD’den Gelecek Enflasyon Verisinde

Merkez bankalarının parasal sıkılaştırma politikalarının aynı sertlikte devam edip etmeyeceği bu haftaki enflasyon verileriyle netleşecek, Bitcoin tekrar 20 bin doların altında

10 Ekim 2022 10:26

Güncellenme: 10 Ekim 2022 20:09

Rallisiyle meşhur Ekim ayının ortasına ilerlediğimiz yeni haftaya kripto piyasası görece sakin bir giriş yapıyor. Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası hafta sonunda yatay bir performans gösterdi ve düne kıyasla yüzde 0,2’lik değer kaybıyla psikolojik eşiğin hemen altında, 19 bin 395 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’da da benzer bir durum söz konusu: Yüzde 0,12’lik düşüşle 1,315 dolardan işlem gören dünyanın en büyük ikinci kripto parası, proof-of-stake konsensusuna başarıyla geçişinin ardından trader’lar nezdinde oluşan ralli beklentisini şimdilik rafa kaldırmış gözüküyor.


Piyasa değeri bakımından en büyük beş kripto paranın arasından yeşil bir görünüm sergileyen XRP ise yüzde 2,16’lık değer artışı kaydetmiş durumda.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital’ın CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin 20 bin 500 seviyesinde direnç gösteremedi” diyor ve ekliyor: “Bitcoin’in rallisinin devam edebilmesi için 19 bin 500 dolar bandında tutunması gerekiyor.”


Geçen haftaya hızlı bir giriş yapan hisse senedi piyasaları ise Cuma gününü aşağı yönlü hareketlilikle kapatmış durumda. Nasdaq yüzde 3,80, Dow Jones yüzde 2,11 ve S&P 500 ise yüzde 2,8’lik gerileme kaydederek kasvetli bir görünüm sergiliyor.


"Manşet enflasyon iyimser gelebilir ancak çekirdek enflasyona dikkat etmekte fayda var"


En büyük makroekonomik indikatörlerden ABD’den gelecek enflasyon verileri bu haftanın en kritik verisi olabilir. Çarşamba günü üretici enflasyon endeksi ve Perşembe günüyse tüketici fiyat endeksi açıklanacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun hazırladığı günlük bültende “Ortalama piyasa beklentisi yıllık bazda yüzde 8,3 seviyesinde bulunan enflasyonun yüzde 8,1’e gerileyeceği yönünde. Beklentilerden daha düşük bir rakamın - faiz artırımlarında hız kesilebileceğine yönelik algı yaratacağından - piyasalara pozitif yansıması beklenebilir. Ancak çekirdek enflasyonda yukarı yönlü eğilimin yüzde 6,3’ten yüzde 6,5’e yükselişle devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle manşet rakamın ortaya koyabileceği iyimserliği çekirdek rakamın törpüleyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir” ifadeleri yer alıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Reecoin, Ethereum Virtual Machine (EVM) Uyumlu bir Altyapı Üzerine Kurulu Olacak

15 Şubat 2024 14:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk