Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalarda Enflasyon Verisi Öncesinde Endişe Hakim

Bitcoin haftalardır 19 ila 20 bin dolar arasında mekik dokurken, kripto piyasasının gözü kulağı yarın açıklanacak ABD tüketici enflasyon endeksinde olacak

12 Ekim 2022 10:40

Güncellenme: 12 Ekim 2022 10:44

Bitcoin ve diğer büyük kripto paralarda yatay bir görünüm söz konusu. Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası düne kıyasla 0,41’lik bir artış göstererek ve görece yatay performansını devam ettirerek 19 bin 159 dolardan işlem görüyor. 


Geçtiğimiz ay 19 ila 21 bin dolar aralığında fiyatlanan ama şimdi bu bandın dip seviyesinde tutunmaya çalışan Bitcoin’in kaderi, tıpkı diğer büyük kripto paralarda olduğu gibi makroekonomik taraftan gelecek haberlere bağlı. Ancak yatırımcı/trader nezdindeki beklenti, merkez bankalarının ekonomiyi soğutmaya yönelik sıkılaştırıcı para politikalarını devam ettirmesi üzerine. 


Yarın TSİ 17.30’da açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksiyle yıllık enflasyonun yüzde 8,1’e gerilemesi bekleniyor. Fakat bu gerileme, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele kapsamında şahin para politikasından geri adım atmayacağının işareti olabilir.


Blokzincirinde başarılı bir değişikliğe giderek neredeyse tamamen çevre dostu bir konsensusa, proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un fiyatında ise değişen pek bir şey yok. Düne kıyasla yüzde 1,53’lük artış kaydeden Ethereum uzun süredir tıkandığı seviyeden, 1,297 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da aynı şekilde yatay bir görünüm söz konusu: XRP yüzde 0,87, Binance Coin (BNB) yüzde 0,69 artış kaydederken, Cardano ise yüzde 0,56’lık değer kaybetti.


Son 24 saatin en çok kaybettiren kripto parası yüzde 32,2’lik değer kaybıyla NuCypher (NU) olurken, Quantstamp yüzde 9,19, ApeCoin (APE) yüzde 8,35, Bancor (BNT) yüzde 4,93 ve Stellar (XLM) yüzde 4,43’lük gerileme kaydetti.


CoinDesk’e konuşan GSR Markets’in kripto trader global ürün müdürü “Herkes Kasım ayında 75 baz puanlık faiz artırımı bekliyor” diye konuşuyor.

Fed’in önümüzdeki döneme ilişkin izleyeceği para politikasının resesyon endişeleri ve varlık fiyatlarını baskı altında tuttuğu göz önüne alındığında bugünün izlenecek en önemli konu başlığıysa TSİ 21.00’da açıklanacak Fed tutanakları olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun hazırladığı günlük bültende “Güncellenen projeksiyonlarda ise Merkez Bankası’nın yılın geri kalan iki toplantısında (Kasım ve Aralık) 125 baz puanlık artırım daha yapmayı ve bu artırımlara 25 baz puanla gelecek yıl da devam etmeyi planladığını görmüştük. Tutanaklarda özellikle komite üyelerinin faiz artırımlarının hızı hakkındaki görüşlerini takip edeceğiz” ifadeleri yer alıyor.


Öte yandan IMF Global Ekonomik Görünüm Raporu’nda bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3,2 olarak korurken, gelecek yıla dair tahmini yüzde 2,9'dan yüzde 2,7'ye düşürmüş durumda.


Hisse senedi piyasalarında da görece bir yatay görünüm var: Nasdaq dünü yüzde 1,1’lik, S&P 500 yüzde 0,65’lik düşüşle kapatırken, Dow Jones ise yüzde 0,12’lik artış kaydetti.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Mart Ayında 303 Bin İş Ekleyerek 200 Bin Beklentisini Aştı

5 Nisan 2024 18:16

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk