Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalarda Endişe Sürüyor, Bitcoin Psikolojik Direnç Seviyesini Kaybediyor

Kripto piyasası kasvetli başladığı haftaya düşüşle devam ediyor, Bitcoin 19 bin dolar bandında tutunmaya çalışıyor

11 Ekim 2022 10:23

Güncellenme: 11 Ekim 2022 10:27

Geçtiğimiz dört gündür 19 ila 19 bin 500 arası seviyede mekik dokuyan piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,63’lük düşüş kaydederek 19 bin 85 dolardan işlem görüyor.


Yatırımcıların gözü kulağıysa ABD Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü açıklayacağı tüketici enflasyon endeksinde. Piyasanın beklentisi geçen ayki 8,3’lük enflasyonun biraz daha altında seyretmesine rağmen genel görünüm, ABD Merkez Bankası’nın agresif sıkı para politikasından kolay kolay vazgeçmeyeceğine yönelik. CoinDesk’e konuşan yönetim danışmanlık şirketi Opimas’ın CEO’su Octavio Marenzi “Enflasyonun yüksek seviyede kalacağını düşünüyorum” diyor ve ekliyor: “Bu durum ise Fed’in elini kolunu bağlayacak. Faizleri artırmaya devam edecekler ve bu da kripto piyasasında aşağıya yönlü baskı oluşturacak. Dolayısıyla kripto piyasaları için Perşembe gününden pek umudum yok.”


Bitcoin’deki aşağı yönlü hareketlilik Ethereum’da da kendini gösteriyor. Geçtiğimiz 10 gündür 1,300 dolar bandında tutunmaya çalışan direncini kaybederek yüzde 2,85’lik değer kaybı yaşayan Ethereum 1,278 dolardan işlem görüyor.


Hisse senedi piyasalarında da düşüş trendi devam ediyor. Kripto piyasasıyla uzunca bir süredir pozitif korelasyonu dikkat çeken teknoloji borsası Nasdaq yüzde 1’lik, Dow Jones yüzde 0,32, S&P 500 ise yüzde 0,75’lik düşüşle dünü kapattılar.


"Kuvvetli faiz artırımı beklentileri eşliğinde..."


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük bülteninde ise “İstihdam rakamları sonrasında kuvvetli faiz artırımı beklentileri eşliğinde resesyon endişeleri ön planda kalmaya devam ettiği için Fed’den gelecek açıklamalar yakından takip edilecektir” uyarısında bulunuluyor. Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın TSİ 18.30 ve Cleveland Fed Başkanı Mester’ın TSİ 19.00 konuşmaları bu bağlamda dikkatli izlenmesi gereken indikatörler arasında.


Piyasa değeri bakımından en değerli kripto paralardan XRP düne kıyasla yüzde 7,76’lık keskin düşüş yaşarken, Binance Coin (BNB) yüzde 2,22’lik, Cardano da yüzde 6,15’lik değer kaybetti.


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 12,47’lik artışla Mirror Protocol (MIR) olurken, Bancor (BNT) yüzde 5, Maker (MKR) yüzde 2,14, Quant (QNT) yüzde 1,77 ve Woo Network (WOO) yüzde 1,23’lük değer kazandı.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Cathie Wood'un ARK Invest'i Coinbase Hisselerini Satmaya Devam Ediyor

15 Şubat 2024 13:15

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk