Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalar Zayıf Makroekonomik Verilerle Baskı Altında

İngiltere'de enflasyon son 40 yılın en yükseğine çıktı, ABD'den gelen konut verisi de beklentilerin üzerinde düştü. Piyasalar zayıf makroekonomik verilerin baskısı altında.

20 Ekim 2022 10:42

Güncellenme: 20 Ekim 2022 10:56

Son bir aydır 19 ila 21 bin dolar seviyesinde mekik dokuyan piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası düne kıyasla yüzde 0,47’lik düşüş kaydederek 19 bin 111 dolardan işlem görüyor.


Proof-of-stake konsensusuna geçiş yaparak neredeyse tamamen çevreci bir görünüme bürünen ancak bu sefer de ne kadar merkeziyetsiz olup olmadığı tartışma konusu haline gelen Ethereum ise dünden beri 0,49’luk değer kaybederek 1,290 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralardan XRP yüzde 0,23’lük artış gösterirken, Binance Coin (BNB) yatay bir seyir izlerken, Cardano (ADA) ise yüzde 1,17’lik, Stellar (XLM) yüzde 0,02, Crypto.com (CRO) ise yüzde 0,59’luk değer kaybı yaşamış durumda.


Öte yandan tıpkı kripto piyasası gibi hisse senedi piyasaları da aşağı yönlü hareketliliğe sahne oldu. Teknoloji odaklı borsa Nasdaq dünü yüzde 0,85’lik, Dow Jones yüzde 0,33’lük, S&P 500 ise 0,67’lik düşüşle kapadı.


Piyasalardaki karamsar havanın temelinde ise dünya genelinde dünden beri gelen zayıf makroekonomik veriler yatıyor. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre konut başlangıçları Eylül ayında yüzde 8,1 düşerek 1,439 milyona gerilemiş durumda. Beklentiyse yüzde 7,2’ydi.


İngiltere’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) son 40 yılın en yükseğine yüzde 10,1’e çıkarken, çekirdek TÜFE ise yıllık yüzde 6,5’lik artış kaydetti.


Keza Kanada’da benzer bir durum söz konusu: Yüzde 6,9’luk enflasyon oranıyla beklentileri aşan Kanada Merkez Bankası yakın zamanda 75 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Ancak yüksek gelen enflasyon verileriyle birlikte hem İngiltere hem de Kanada merkez bankalarının tıpkı ABD Merkez Bankası (Fed) gibi sıkı para politikasına devam edeceği öngörülüyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk