Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalar İp Üstünde Yürüyor

Hafta başında iflas haberlerinin gölgesinde büyük bir satış baskısı yiyen kripto piyasası, hisse senedi piyasalarının dünü görece yeşil bir görünümle kapatmasının da etkisiyle bugün yeşil bir görünümde

23 Kasım 2022 10:06

Güncellenme: 23 Kasım 2022 10:13

Yeni haftaya son iki yılın en düşük seviyesinde, 16 bin doların altında başlayan piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası dünkü kayıplarını bugün telafi ediyor. Son 24 saatte yüzde 4,34’lük yükseliş kaydeden Bitcoin 16 bin 441 dolardan işlem görüyor.


Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan forex trading şirketi Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya “Wall Street bugün çoğunlukla yeşildi ve kripto piyasası için az da olsa yukarı yönlü hareketliliğe yol açtı. Bitcoin tekrar 16 bin dolar seviyesinin üstüne çıktı ancak kripto piyasasında herkes domino etkisinin sürmesini bekliyor, tehlikeli bölgede kalmaya devam ediyoruz” diyor.


Yaklaşık bir yıldır kripto piyasasıyla pozitif korelasyonu dikkat çeken hisse senedi piyasalarında Nasdaq dünü yüzde 1,36’lık, Dow Jones yüzde 1,8’lik ve S&P 500 endeksi de yüzde 1,36’lık yükselişle kapatmış durumda.


Fed’den para politikasında gevşeme mesajı


Hisse senedi piyasalarında bahar havasının yaşanmasının en önemli sebeplerinden biriyse ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele kapsamında parasal sıkılaştırma politikalarından taviz vermeye başlayacağına ilişkin açıklamaların gelmesi olabilir. “Artırım hızında az miktarda da olsa bir yavaşlamaya gidebiliriz” diye konuşan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekliyor: “Faizleri artırmaya yine devam edeceğiz ama bunu makul bir seviyede yapacak şekilde parasal politika izleyebilecek noktadayız.”


Bir zamanların büyük kripto trading ve kredi şirketlerinden Genesis Global’in 1 milyar dolarlık sermaye artırımını gerçekleştirmediği takdirde iflasını açıklayacağının ortaya çıkmasının ardından piyasada panik havası oluşmuştu. “Kripto kredi şirketi Genesis’in iflasının piyasa tarafından halihazırda fiyatlandığını görüyoruz” diye konuşan Moya, ekliyor: “FTX olayının zincirleme etkisi sürecektir fakat satıcıların durumu kontrol altına alması için yeni bir katalizöre ihtiyaç var.”


Bitcoin’in ardından dünyanın en büyük ikinci kripto parası konumunda yer alan Ethereum düne kıyasla yüzde 6,88’lik dolgun bir yükseliş kaydederek 1,161 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da artış söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 7,58, XRP yüzde 6,35, Cardano yüzde 4,63’lük ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 10,26’lık değer kazanmış durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Bankman-Fried Haberi CoinDesk’e Ödül Kazandırdı

29 Eylül 2023 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk