Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalar Fed’in Olası Şahin Açıklamalarına Kilitlenmiş Durumda

“Wall Street’te Fed’in enflasyonu dizginleyebilmesinin iki yıl daha fazla süreceğini bekleyenler var.”

23 Ağustos 2022 10:09

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 10:49

Yüksek enflasyonu dizginlemek adına başvurulan parasal sıkılaştırma politikasının Fed tarafından devam ettirileceğine dair güçlü sinyaller gelmesi, hem hisse senetleri hem de kripto piyasasını endişeye sürüklüyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu Cuma günkü Wyoming’deki Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki konuşmasında para politikasına dair vereceği sinyaller, piyasaları şimdiden fiyatlamaya başlamış olabilir. Nitekim küresel piyasalarda süregelen yüksek enflasyonun bastırılması için üst üste üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımının gelmesi beklentiler dahilinde.


Son 24 saatte dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto parası Bitcoin yüzde 1,25’lik düşüşle halen 21 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. CoinDesk’e konuşan Oanda’nın kıdemli piyasa araştırmacısı Edward Moya, “Jackson Hole Sempozyumu öncesi riskli varlıklar etkilerini kaybederken, Bitcoin’in momentumu da buharlaşmış vaziyette. Wall Street’teki genel kanı Fed’in enflasyonu dizginleyebilmesinin iki yıl ve belki daha da fazla sürmesi üzerine.”


Ethereum da tıpkı dün olduğu gibi 1,570 dolar bandında sıkışmış vaziyette. Ancak piyasadaki korku ve endişe iklimiyle son üç haftadaki en düşük seviyesini gören Ethereum’un proof-of-stake’e geçişinin ardından bir ralli yapmasını bekleyenler de söz konusu. Veri analiz şirketi Kaiko’nun yayımladığı haftalık rapora göre, fiyattaki aşağı yönlü hareketliliğin ardından yatırımcılar özellikle türev piyasalarda Ether'e ilgi göstermeye başlamış durumda. Kaiko’nun değerlendirmesinde şu ifadeler yer alıyor: “Türev piyasalardaki ilginin artmasıyla yatırımcıların uzun vadeli pozisyon aldığını ve bir ralli beklentisinde olduklarını söylemek mümkün.”


Kripto piyasasının son 24 saatinde en çok kaybettiren iflas bayrağını çeken kripto kredi sağlayıcısı Celsius’un coin’i CEL olurken yüzde 23,68’lik değer kaybı yaşadı. SuperRare (RARE) yüzde 8,95’lik, XYO Network (XYO) yüzde 6,96’lık, Siacoin (SC) ise yüzde 4,32’lik düşüş kaydetti.


Piyasanın en çok kazandıranlarıysa yüzde 21,51’lik sıçrayış kaydeden NuCypher (NU) olurken, yüzde 17,92’lik artışla EOS 1,77 dolardan işlem görüyor. Taraftar token’larının mimarı Chiliz’in coin’i CHZ ise yüzde 15,97’lik artış yakaladı.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk