Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasada Sallantılı Bir Tablo Var

Dün büyük kayıplar veren kripto piyasasında Bitcoin yüzde 4, Ethereum ise yüzde 5 değer kazandı.

20 Eylül 2022 10:04

Güncellenme: 20 Eylül 2022 12:52

Zayıf makroekonomik verileri ve ABD Merkez Bankası’nın olası 75 baz puanlık faiz artırımını şimdiden fiyatlayan piyasalarda bugün inişli çıkışlı bir görünüm var. Dün 18 bin 450 dolara kadar gerileyen Bitcoin son 24 saatte yüzde 4,73’lük artış göstererek 19,332 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Proof-of-stake konsensusuna geçişinin ardından artık yüzde 99 daha çevreci bir blokzincirde işleyen Ethereum dün çift haneli kayıplar yaşamıştı. Ancak tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum’da da ufak da olsa bir düzeltme görülüyor: Yüzde 5,14’lük değer kaybıyla işlem hacmi bakımından dünyanın en değerli ikinci kripto parası şu sıralarda 1356 dolardan işlem görüyor.


Kripto piyasası ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonun devam ettiğini söylemek mümkün: Teknoloji borsası NASDAQ, S&P 500 ve Dow Jones endekslerinin hepsi dünü yüzde 1’erlik artışlarla kapadılar.


CoinDesk’e konuşan Global X ETFs’in dijital varlıklardan sorumlu yöneticisi Adam See, “Sadece kripto paralar değil, genel anlamdaki tüm riskli varlıklar dünya genelindeki resesyon endişesiyle satış baskısı altında” diye konuşuyor.


ABD ekonomisinin indikatörlerinden inşaat aktivitesinin ölçen Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi (HMI) üç puanlık azalışla 46’ya gerileyerek dokuz aydır üst üste düşüş yaşadı. Bu, Mayıs 2014’ten beri HMI’ın yakaladığı en düşük seviye demek. Ekonomik aktivitenin düşük seyretmesiyse ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını devam ettireceğinin bir diğer işareti olabilir. Global X ETFs’ten Adam See, “Fed’in faiz artırımında 75 baz puanın doğru bir sayı olacağını düşünüyorum” söylerken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının “piyasaya dair görüşlerine dair fikir vereceğini” sözlerine ekliyor. Fed’in faiz kararı yarın TSİ 21.00’da açıklanacak.


Son 24 saatin en çok kaybettiren kripto parası yüzde 4,41’lik düşüşüyle Alpaca Finance (ALPACA) olurken, XYO Network (XYO) yüzde 2,28, Enzyme (MLN) yüzde 2, Ravencoin (RVN) yüzde 1,83 ve Vulcan Forged (PYR) yüzde 1’lik değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yapay Zeka Token’ları ve Trader’lar Apple’ın Yeni Hamlesini Yeterince Etkileyici Bulmadı

11 Haziran 2024 10:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk