Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasada Kurumsallardan Yoğun Satış

“80 bin adeti Luna Vakfı’ndan gelen bu satışlar toplamda 236 bin 237 adet olup adeta kurumsal satış patlaması anlamına gelmektedir”

22 Temmuz 2022 17:22

Güncellenme: 22 Temmuz 2022 17:55

Önceki gün Tesla’nın ikinci çeyrek içerisinde 936 milyon dolar tutarında Bitcoin sattığının öğrenilmesi sonrası yüzde 6’lık düşüş yaşayan Bitcoin yeniden toparlanarak 23 bin dolar seviyesini aşmaya çalışıyor.


Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Tesla’nın bu satış haberi sonrası gözler mayıs ayından bu yana yaşanan kurumsal Bitcoin satışlarına çevrildiğini söylüyor: “80 bin adeti Luna Vakfı’ndan gelen bu satışlar toplamda 236 bin 237 adet olup adeta kurumsal satış patlaması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda yılın ilk 4 ayının toplamından daha fazla Mayıs ayında madenciler tarafından 4500’e yakın Bitcoin satışı gerçekleşirken, Haziran ayında bu rakam 14 bin 600’e yükseldi. Piyasa hem kurumsallardan hem de madencilerden gelen bu yoğun satışlar sonrası 18 bin 600 dolar seviyesinde durulmakla aslında güçlü bir duruş sergilemiş.”


Tekrardan kriz ortamı olmadıkça bu kadar yoğun satışla karşılaşmayı zor bir olasılık olarak gören Süllü, piyasaya Bitcoin tarafında yeni para girişlerinin “çok zayıf” olduğunu ve aktif adreslerde de sağlam bir yükselişi destekleyecek artışın görülmediğini söylüyor: “Türev piyasada hacimler tekrar artarken, alım yanlı kontratların açılması ile sürekli fonlama oranları artı seyre geçmiş durumda. Bu durum bizlere Bitcoin’in kısa vadede 20 bin dolar seviyesini destek yaptığı anlamına gelirken, yükseliş için önemli bir data bırakmıyor. Şayet Bitcoin 23 bin 400 dolar seviyesini kıramazsa dört saatlik grafiklerde aşağı yöne baskılayabilecek OBO formasyonu belirebilir ve 21 bin dolar seviyelerine bir düzeltme daha görmemize neden olabilir. Bu nedenle 23 bin dolar direnç bölgesi maliyetlenme adına makul seviyeler değil.”


Coinshares raporuna göre fon akışları açısından Ayı Piyasası’ndaki altcoin’ler büyük çıkışlardan sonra yine 2 milyon ABD dolar tutarında girişler görmüş durumda. Futurance & Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım, “Bitcoin önümüzdeki hafta başına kadar 20 bin dolar psikolojik direncine tekrardan destek olarak geri çekilme yaşayabilir. Ayı Piyasası’na geçişte ATH fiyatı üzerinden yüzde 70’e yakın kayıplar yaşanmıştı. Son bir haftalık yükselişlerden sonra Bitcoin ve altcoin’ler biraz umut verse de eski piyasa değerlerine gelmesi tam anlamıyla zaman alacak gibi görünüyor” diye konuşuyor.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk