Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasada Bulaşma Korkusu Yayılırken Tether’den Çıkış Görülüyor

Kripto para birimi fiyatları düşmeye devam ettikçe yatırımcıların tedirginliği artıyor. Yatırımcılar, piyasa değerine göre en büyük sabit para olan USDT'den bu hafta yaklaşık 1,6 milyar dolar çekti.

16 Haziran 2022 14:41

Güncellenme: 16 Haziran 2022 17:03

Kripto piyasasındaki son bozulma, Coinbase ve diğer büyük endüstri oyuncularından gelen işten çıkarma haberleri ile birlikte yatırımcılar arasında endişenin artmasına yol açtı. 


Şimdi, gerginliğin en popüler stablecoin'i ihraç eden Tether'i vurduğuna dair yeni işaretler ortaya çıkıyor. Fiyat takip aracı CoinGecko'ya göre, yatırımcılar Tether'in dolara sabitlenmiş USDT stabilcoininden 48 saat içinde yaklaşık 1,6 milyar dolar çekerek dolaşımdaki arzını 70.8 milyar dolara, Ekim 2021'den bu yana en düşük seviyeye indirdi. 


Tether'in USDT'si, geçen ay çöken Terra blok zincirinin UST "algoritmik istikrarlı parasından" farklı bir finansal yapıya sahip. Ancak USDT, yatırımcıların kendisini destekleyen varlıklar ve tam gelişmiş bir krizde geri ödemelerin yerine getirilip getirilmeyeceği konusundaki şüphelerinden uzun süredir acı çekiyor.


Tether'in USDT'si, geçen ay çöken Terra blok zincirinin UST "algoritmik istikrarlı parasından" farklı bir finansal yapıya sahip. Ancak USDT, yatırımcıların kendisini destekleyen varlıklar ve tam gelişmiş bir krizde geri ödemelerin yerine getirilip getirilmeyeceği konusundaki şüphelerinden uzun süredir mustarip. 


Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Kriptolara olan güven düşük seviyede kalmaya devam ediyor ve bazı tüccarlar Tether'in Terra'nın UST stablecoin'i ile benzer bir akıbete uğramasından endişe ediyor. Çok sayıda kurumsal kripto yatırımcısı büyük ölçüde kaybetti ve kripto ekosisteminin bu kısmı çökerse Tether’in de çökeceğinden endişeleniyorlar" dedi.


Fiyatlardaki düşme ve birçok büyük endüstri aktörünün finansal zorluklarla karşılaşma nedeniyle kripto para piyasasına korku hakim.


Bir zamanlar 10 milyar doların üzerinde müşteri varlığına sahip olan Celsius, mevduatlarından kaçışı önlemek için para çekme işlemlerini askıya aldı ve borçlarını yeniden yapılandırmak için avukatlar tuttu. 


En büyük kripto hedge fonlarından biri olan Three Arrows Capital da inceleme altında. 


Tether'in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, Tether'in Celsius pozisyonunu herhangi bir kayıp olmadan tasfiye ettiğini ve Three Arrows Capital olayına maruz kalmadığını söyledi.


Tether'in USDT fiyatını desteklemeklemekte kullandığı rezervler, uzun zamandan beri kripto pazarında bir endişe alanı oluşturuyor. Belirsiz "ticari kağıt" varlığı ve dijital varlık yatırımlarını çevreleyen sorular da buna eşlik ediyor. Tether'in web sitesine göre, rezerv yaklaşık 71 milyar dollar tutarındaki varlıklardan oluşuyor.


Mayıs ayında Tether, Terra ekosisteminin patlaması ve üçüncü en büyük stablecoin olan terraUSD'nin (UST) dolar sabitinden sıfıra yaklaşmasının ardından yatırımcıların kripto para biriminin istikrarına olan güvenin sarsılması ile 10 milyar dolarlık piyasa değeri kaybetti. 


Moya, bu paranın bir kısmının, daha güvenli bir seçim olarak algılanan en büyük ikinci stablecoin olan Circle'ın USD parasına (USDC) gittiğini söylüyor.


Yüksek enflasyonun sürekli hale gelmesi ve durgunluk korkularının finansal piyasaları sıkıştırmasıyla, kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri Ocak 2021'den bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına düştü. 


Kargaşanın ortasında, Tron'un 700 milyon dolarlık stabilcoin'i dolar karşısında sabit değerini kaybetti ve o zamandan beri Tron'un kurucusu Justin Sun'ın istikrarını korumak için 2 milyar dolarlık rezerv dağıtma sözüne rağmen toparlanamadı. 

USDT'nin fiyatı, kripto borsalarında 1 doların biraz altında işlem görmesine rağmen, ABD dolarına çıpasını koruyor ve bu da satış baskısının fiyatı aşağı ittiğini gösteriyor. Basın zamanında, USDT 99.8 sentten el değiştirdi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kısa Vadeli Yatırımcıların Davranışlarını Anlamak, Bitcoin’de Trendin Yönünü Tahmin Etmemize Yardımcı Olabilir mi?

2 Temmuz 2024 17:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk