Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasa Makroekonomik Göstergelerden Fiyatlanmaya Devam Ediyor, Bitcoin 20 Bin Dolarda Tutunuyor

Kripto piyasasında yatay bir seyir söz konusu ancak Bitcoin 20 bin doların üzerinde seyretme devam ediyor

6 Ekim 2022 10:19

Güncellenme: 6 Ekim 2022 10:49

Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası dünden beri yatay bir seyir izleyerek 20 bin 233 dolardan işlem görerek psikolojik eşikte tutunmaya çalışıyor.


Keza Ethereum’da da benzer bir durum söz konusu: Son 24 saatte yüzde 0,79’luk artış gösteren Ethereum 1,367 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri bakımından ilk beş sırada yer alan XRP yüzde 2,41’lik, Binance Coin (BNB) de yüzde 0,04’lük artış kaydetti.


Hisse senedi ve kripto piyasası arasındaki pozitif korelasyon bugün de kendini gösteriyor. Teknoloji ağırlıklı borsa NASDAQ yüzde 0,25’lik, S&P 500 yüzde 0,2’lik, Dow Jones ise yüzde 0,14’lük gerilemeyle yatay seyrini sürdürdü.


ABD Çalışma Bakanlığı’nın yarın TSİ 17.00’da açıklayacağı istihdam verileri öncesinde açıklanan bir diğer makroekonomik indikatör, tarım dışı ve özel istihdam alanlarındaki değişimi ölçen ADP’nin dün açıklanan istihdam raporu ise beklentilerin üzerinde iyi geldi. Raporda, 185 bin iş pozisyonun açıldığı Ağustos ayına kıyasla 208 bin istihdamın iş gücü piyasasına dahil edildiği belirtilirken, bu rakam Dow Jones’un beklentisinden görece daha yüksek. Yüzde 12’lik söz konusu artış, ABD istihdam piyasasının nispeten daha sağlam bir görünüm sergilemesi anlamına geliyor.


CoinDesk’e konuşan broker şirketi Oanda’nın kıdemli pazar araştırmacısı Edward Moya, beklentilerin üzerinde gelen söz konusu tarım dışı ve özel sektör istihdam verisiyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin para politikasında değişikliğe gideceğine dair umuda kapılmanın yersiz olduğunu söylüyor: “Trader’lar ekonominin uçurumun kenarında olmadığını görüyor ancak Fed’in agresif faiz artırımına önümüzdeki yıl da devam etmesi gerekebilir.” Yarınki istihdam verilerinin yanı sıra önümüzdeki haftaki tüketici fiyat endeksi de piyasaların gidişatında söz sahibi olacağın da sözlerine ekliyor Moya.


Makroekonomik veriler yine başrolde


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun yayımladığı günlük bültende “Zayıf makroekonomik veriler eşliğinde merkez bankalarının faiz artırımlarının hızını kesebileceğine yönelik algı piyasaların haftaya oldukça güçlü bir zeminde başlamasını sağlamıştı. Özellikle imalat rakamlarındaki zayıflık ve Avustralya Merkez Bankası’nın açıklamaları bu algının güç kazanmasına yardımcı oldu” ifadeleri yer alırken kuvvetli alımların yerini daha dengeli bir görünümü bıraktığı belirtiliyor: “Faiz artırımı endişeleri nedeniyle pozitif verilerin negatif fiyatlandığı bir dönemde olmamız nedeniyle dün ABD ISM hizmet endeksinin beklentilerin üzerinde bir değer almasının piyasalara negatif yansıdığını gördük. Ayrıca Avustralya Merkez Bankası’nın aksine Yeni Zelanda Merkez Bankası’ndan gelen şahin açıklamalar da dikkat çekti.”


Avrupa Merkez Bankası’nın 75 baz puan faiz artırdığı Eylül ayı toplantısının tutanakları ise bugün TSİ 14.30’da yayımlanacak. Ünlü & Co. analizinde “Makroekonomik veri tarafında ise ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularını takip edeceğiz. Haftalık veri olması nedeniyle işsizlik maaşı başvurularının etkisi düşük olsa da Fed istihdam göstergelerini yakından takip ediyor. Bu noktada başvuruların piyasa beklentisinin altında kalması istihdamın güçlü olduğuna yönelik bir tablo oluşmasını sağlayabilir ki bu da faiz artırımı beklentisi ile varlık fiyatlarına negatif yansıyabilir” ifadeleri yer alıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Reeder’dan KAP’a Düzeltme Açıklaması

15 Şubat 2024 22:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk