Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Özgür Demirtaş: "Türkiye 2024 yılının başında kripto kanunu çıkaracak"

Kripto sektörü için yasaklara değil fırsatlara odaklanma çağrısı çığ gibi büyüyor.

22 Aralık 2023 17:43

Güncellenme: 22 Aralık 2023 18:19

2024 yılına yaklaşılırken, Türkiye'de kripto sektörüne yönelik düzenleme çalışmaları ve görüşler sık sık dile getiriliyor.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2024 yılı bütçelerine ilişkin yaptığı sunumda bu konuya temas etmişti.


“Hazırlıkları devam eden tek husus kripto varlıklar ile ilgili çalışmalardır.”

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından paylaşılan rapora göre, Türkiye’nin 40 FATF standardının 39’u ile uyumlu olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, "Mali suçlarla mücadele temel önceliklerimiz arasındadır. FATF tarafından paylaşılan rapora göre, ülkemiz 40 FATF standardının 39'u ile uyumludur. Teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek husus kripto varlıklar ile ilgili çalışmalardır. Bu konuda da gerekli çalışmalarımız nihai aşamaya gelmiştir. Bu haliyle Türkiye teknik uyumda en başarılı ülkeler arasına girmiştir. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeye kararlıyız. Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz." diye söyledi.


"Yurtiçi borsalar dışında her şeyin yasaklanması, Türkiye'den Milyarlarca Doların kaçmasına neden olur."

Konuyla ilgili, bugün X üzerinden açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye'nin 2024 yılında kripto sektörü için yeni bir dönemi başlatmak üzere Kripto Kanunu'nu çıkaracağını duyurdu. Prof. Dr. Özgür Demirtaş açıklamalarında, bu kanunun özgürlükçü bir yaklaşımla hazırlanmasının, ülkeye önemli faydalar sağlayacağını vurguladı.


Özellikle Türkiye'nin yazılımcı ekosistemine vurgu yapan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto düzenlemelerinin sadece yasaklardan ziyade fırsatları odaklaması gerektiğini belirtti. "Türkiye'de güçlü yazılımcılar var. Blockchain alanında ülkemiz harikalar yaratabilir. Ancak bu başarı için kanunların kısıtlamalardan ziyade özgürlükçü bir perspektifle oluşturulması gerekiyor" diyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, örneğin yurtiçi borsalar dışında her şeyin yasaklanmasının, Türkiye'den milyarlarca doların kaçmasına neden olabileceğini vurguladı.


Ayrıca, blockchain mühendislerinin Türkiye'ye çekilmesini teşvik edecek bir düzenleme ile milyarlarca doların ülkemize akmasının mümkün olduğunu belirtti.


Demirtaş, hükümetin ve kanun yapıcıların sektörün önde gelenleriyle iş birliği yaparak bu düzenlemeleri hazırlamasının, sektöre büyük katkı sağlayacağını ve önümüzdeki fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi temennisinde bulundu.


Daha Fazla Oku

    Özgür DemirtaşDüzenlemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk