Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“Öz Eleştiri, Ders Çıkarma, Yara Sarma Yılı”

Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi İsmail Hakkı POLAT’a göre 2023 yılında düzenlemelerden yeni uygulamalara her alanda bir yeniden yapılanma dönemi yaşanacak.

26 Aralık 2022 07:48

Güncellenme: 29 Aralık 2022 14:03

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


Kriptopara piyasaları için son derece kötü başlayarak giderek yaygınlaşan ve sistemik bir krize evrilen 2022 yılına ilişkin bir özeleştiri, ders çıkartma ve yara sarma dönemi olacağını düşünüyorum 2023 yılının. Kuşkusuz yılın ilk bölümünde yeni iflaslar da söz konusu olabilir ama 2023’ü şekillendirecek piyasa dinamiklerinin dünya ekonomisinin FED inisiyatifindeki gidişatı ve başta ABD olmak üzere pek çok ülkede geç bile kalmış olan düzenlemeler olacağını düşünüyorum. Bunların yanısıra kriptopara kuruluşlarıyla ilgili dava süreçleri, Rusya, Çin ve Hindistan gibi dünyanın doğu yakasının büyük devletlerinin kriptoparalarla ilgili olası rekabetçi politikalarının da gidişat üzerinde değişim yaratabilecek sürpriz çıkışlarını da izlemek gerekebilir.

2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


2022 yılında yatırımcı nezdinde güven kaybeden kriptoparaların bunu geri kazanabilmesi için 1 yıl oldukça kısa bir zaman dilimi. Ancak devletler yasaklayıcı olmayan ama kriptodaki inovasyonları teşvik edici düzenlemeler yapar ve kripto ve hatta geleneksel finans piyasasının mevcut oyuncuları da bunları sahiplenirler ve güven arttırıcı bir piyasa ortamı yeniden tesis edilirse olabilir ama 1 yılda bunlar yetişebilir mi, emin değilim. Ayrıca, FED’in faiz arttırımlarını durdurmasının yansıra piyasalara para pompalayıcı bir stratejiye geçmesi de piyasaları olumlu etkileyebilir ama bunlar için de henüz erken bir dönem olabilir. Belki 2023 sonları…

2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


Tüm dünyada düzenlemeler geç kaldı ama öte yandan, Biden yönetiminin kriptoparalarla ilgili 2021 yılında yürürlüğe giren kriptoparalardan vergi alınması yasa maddesinin yürürlüğünü bir sonraki seneye ötelemesi de bu konuda bir düzenleme yapmanın kolay olmadığını gösteriyor bize. Ayrıca kriptoparaların emtia, menkul değer ve hatta para birimi işlevlerini bünyesinde barındıran doğası, mevcut devlet bürokrasilerinde kriptoparalarla hangi kurumların yetkilendirileceği konusundaki karmaşayı da arttırmakta. Bu açıdan bakınca, ilk aşama düzenlemelerin daha kısıtlayıcı gelmesi daha olası görünüyor ama kriptolar üzerinden finansal rekabeti elden bırakmak istemeyen kimi devletlerden de daha liberal düzenlemeler gelebilir.

Sizler 2023’te hangi projelerin ve dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?
 

Kişisel olarak, kriptopara alım-satım platformlarında varlıkları yatırımcı inisiatifine kaydıran cüzdan çözümlerinin öne çıkacağı kanaatindeyim. Düzenlemeler yetişirse, söz konusu platformların varlıklarını denetleyen bağımsız denetim blokzincir çözümleri de gelebilir. Bunun yanısıra, sıfır-bilgi-ispatı (Zero-Knowledge-Prooof) işleyişlerinin de merkezsiz kimlik doğrulama (decentralized identity) gibi kritik uygulamalarla gündem alacağı da tahminlerim arasında.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Block, Bitcoin’den 207 Milyon Dolarlık Kazanç Elde Etti

23 Şubat 2024 10:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk