Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Orta Doğu Kripto Piyasası Yükselişte, Günlük Trader Sayısı Son Yılda %166 Arttı

Büyüme, elverişli yerel kripto mevzuatlarına, Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasına ve piyasadaki yükselişin ortasında dijital varlıkların artan çekiciliğine bağlanıyor.

25 Nisan 2024 16:36

Güncellenme: 29 Nisan 2024 14:47

Kripto varlık platformu ve Web3 şirketi Bitget’in araştırma kolu Bitget Research, Orta Doğu bölgesinde kripto paraların benimsenmesine ilişkin bir rapor yayınladı. Kapsamlı bir araştırma sonucu hazırlanan rapor, benimsenme oranını etkileyen temel unsurların yanı sıra bunların kullanıcı davranışı üzerindeki etkilerini de ele alıyor.


Raporda yer alan çarpıcı tespitlerden bazıları şöyle: 2024 yılında, yerel olarak günlük ortalama 500.000 kripto trader vardı ve bu da bir önceki yıla göre %166'lık artışa işaret ediyor. BAE, yerel kullanıcıların %72'sinin Bitcoin'e yatırım yapmasıyla kripto benimseme konusunda bölgede lider konumda yer alıyor. Yerel ülkeler ağırlıklı olarak küresel merkezi borsalara güveniyor ve yerel borsa platformlarına asgari düzeyde talep var. Bölgede kripto benimsenme oranının 2024 yılı sonuna kadar günlük 700.000 trader’a ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu büyüme, elverişli yerel kripto mevzuatlarına, Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasına ve piyasadaki yükselişin ortasında dijital varlıkların artan çekiciliğine bağlanıyor.


6 ülkede büyük kullanıcı akışı yaşandı 

Merkezi borsalar, geçen yılın Şubat ayındaki 300.000 rakamına kıyasla 2024 yılının Şubat ayında ortalama 500.000'den fazla günlük aktif kullanıcı ile çalışma kapsamında incelenen altı ülkede kripto para işlemleri yapan en büyük kullanıcı akışını gördü. 


Bölgedeki en yüksek kripto para benimseme oranını Birleşik Arap Emirlikleri’nde görüldü. Yerel kullanıcılarının ilgisinin bu ölçekte artmasının temel nedeninin BTC Spot ETF'lerin onaylanması ve kripto paraların toplam piyasa değerindeki sürekli artış olduğu bilgisi de raporda yer aldı.

 

BAE'nin kripto faaliyetlerinin merkezi olarak lider konumu, Orta Doğu'daki en kripto dostu politikalara sahip olduğu düşünüldüğünde çok da şaşırtıcı değil. Öte yandan diğer ülkelerin çoğu kripto para mevzuatlarını kademeli olarak iyileştiriyor ve yeni yatırımları, projeleri ve kullanıcıları kendi yetki alanlarına çekmek için sert yasaklardan daha uyumlu bir yaklaşıma geçiyor.


BAE, kripto para birimlerine yönelik ilgi açısından da en yüksek istatistiklere sahip ülke konumunda. Rapor için yapılan ankete katılan kullanıcıların %29'u dijital varlıkların, daha uygun bir varlık tutma yolu sunduğuna inanıyor. Kullanıcılar arasındaki %34'ü kripto para trader’ı ve %22'si de günlük ödemeler için kripto para kullanıyor. BAE'deki kullanıcılar ayrıca BTC ve ETH'ye yatırım yapma konusunda en yüksek istekliliği ifade eden kesim oldu; BTC, BAE kullanıcıları tarafından "dijital altın" olarak adlandırılıyor ve kullanıcıların %72'si bu varlığa yatırım yapıyor.


Araştırma, Orta Doğu ülkelerinin büyük ölçüde küresel düzeydeki merkezi borsalara bağımlı olduğunu ortaya koydu. Rain ve M2 gibi yerel borsa platformları mutlak trafik açısından ilk 10'da dahi yer almıyor. Bitget araştırma bölümü bu düşük rakamları, küresel borsalara kıyasla yerel borsalarda işlem yapılabilen varlıkların daha düşük çeşitlilik ve likiditeye sahip olmasına ve çoğu küresel rakip platformda bulunan yerel yatırma ve çekme kanallarının kullanışlılığına bağladı.


Bitget Wallet Orta Doğu’da İlk 5’te

Merkeziyetsiz borsalar da Orta Doğu'daki kullanıcılar için tercih edilen yerler arasında. P2P işlemleri için birincil platformlar Solana, BSC ve Ethereum gibi blok zincirlerinde ve Uniswap, Pancakeswap, Raydium ve gibi DEX'ler içeriyor. 1inch ve Jupiter gibi merkeziyetsiz borsa toplayıcıları daha az ölçüde kullanılmakta. Kullanıcı tercihlerine ilişkin ilgili analiz, Trust Wallet, MetaMask, Phantom, Coinbase Wallet ve Bitget Wallet'ın Orta Doğu bölgesindeki kullanıcılar arasında ilk 5 cüzdan olduğunu gösteriyor.


Bitget tarafından yayımlanan raporda, Orta Doğu'da kripto para birimlerinin benimsenme oranlarının 2023 yılında 330.000 olan günlük aktif kullanıcı sayısından 2024 yılı sonunda 700.000 civarına yükselmesinin beklendiği vurgulanıyor. Bu büyümeyi etkileyen ana faktörler, analiz edilen ülkelerdeki elverişli kripto mevzuatlarının yanı sıra, piyasadaki yükseliş ortamında dijital varlıkların bütün olarak çekici bir yatırım seçeneği olması.

 

“Orta Doğunun Fırsatları Bizi Heyecanlandırıyor” 

Bitget Genel Müdürü Gracy Chen, "Orta Doğu pazarının potansiyeli bizi heyecanlandırıyor ve hem kullanıcı hem de pazar büyüklüğü açısından büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle BAE, bölge içinde bir merkez olarak büyük önem taşıyor. Kripto para yetenekleri, fonları ve işletmeleri için ortak durak olarak ortaya çıkarken, aynı zamanda kripto alanında istikrarlı bir şekilde küresel etki kazanıyor. Bu dinamik pazarın daha da gelişmesine katkıda bulunmak ve tanıklık etmek için sabırsızlanıyoruz," dedi.


Daha Fazla Oku

    Bitgetorta doğukripto varlık

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Gensler: Ether ETF'leri Eylül Ayına Kadar Tamamen Onaylanabilir

14 Haziran 2024 12:15

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk