Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Olaylar Zinciri: Dijital Varlık Sahtekârlığını Soruşturmak

Consensus 2023'te konuşan Steve McNew, dijital varlık dünyasında yaşanan hırsızlıklar ve sahtekârlıklar üzerine konuştu ve bunların soruşturulması sırasında izlenilen yollara değindi.

26 Nisan 2023 23:03

Güncellenme: 26 Nisan 2023 23:19

Kripto paraların izini sürmek bir şey, ancak müfettişler sadece iz sürmekten daha karmaşık bir iş yapıyor. Artık sadece kripto paralar yok; NFT’ler DAO’lar ve pek çok çeşit akıllı kontrat sahneye çıkıyor. Hırsızlık, dolandırıcılık, içeriden bilgi ticareti gibi olaylar pek çok sektörü kapsayan multi-milyon dolarlık anlaşmazlıklara yol açtı.


Consensus 2023’ün “Chain of Events: Investigating Fraud, Failures and False Claims in Digital Assets” paneline, FTI Consulting’in genel müdürü, dijital varlıkların ve blok zincirin global lideri Steve McNew konuk oldu. McNew, geçmişten günümüze yaşanan bazı hırsızlık ve sahtekârlık olaylarına ilişkin örnekler verirken geçmişte ve günümüzde izlenilen yollara değindi.


McNew geçmişte, olayların şu ankinden daha az karmaşık olduğunu ve kimin bu işin arkasında olduğunu öğrenmenin bu kadar zor olmadığını söyledi. Hırsız, çaldığı kriptoyu ya borsada tutacaktı ya da likidite edip offline’a geçecekti.


Şu anda, hırsızların çaldıktan sonra ekosistemi terk etmediklerini dile getiren McNew, suçluların ekosistemi terk etmemekle kalmayıp kriptoyu hareket ettirmeye, satın almaya ve katılım göstermeye devam ettiklerini belirtti.


McNew, bu kişilerin bulunmasında başvurulan yöntemlerden bazılarının davranış örüntüsüne bakma, cluster, attribution ve IP adresleri olduğunu söyledi. Cluster aynı kişiye ya da kuruluşa bağlı olan cüzdanları ortaya çıkarma anlamına gelirken, attribution ise hesap numarası gibi verileri gerçek kişilere bağlamaya denir. Çalıntı bir varlığın izini sürerken bu yöntemleri bir araya getirerek bir çerçeve oluşturulduğunu ifade eden McNew, bu gibi yollarla şüpheli listesinin daraltıldığını ve suçlunun izinin sürüldüğünü belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk