Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

OKX TR’den 2024 İlk Yarısına Dair Piyasa Değerlendirmesi

Bitcoin, yılın başından 30 Haziran'a kadar %40'ın üzerinde performans gösterdi.

9 Temmuz 2024 11:44

Güncellenme: 9 Temmuz 2024 14:27

Küresel piyasalar, haziran ayının sona ermesiyle 2024’ün ilk yarısını resmen geride bıraktı. 


Makroekonomik gelişmelerin, başta ABD merkez bankası Fed olmak üzere küresel merkez bankalarının enflasyonla mücadele yöntemlerinin ve faiz indirimi rotalarının, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen seçimlerin ve jeopolitik gerilimlerin damga vurduğu altı ayda kripto para birimleri de makro gelişmelerden etkilendi. Öte yandan, kripto para piyasaları kurumsal adaptasyonun arttığı, spot borsa yatırım fonları gibi yeni yatırım araçlarının onaylandığı, Bitcoinin dört yılda bir gerçekleşen yarılanmayı yeniden deneyimlediği bir dönemden çıktı. Alım satım işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan OKXin küresel vizyonunu Türkiye pazarına taşıyan OKX TRnin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır, yılın ilk yarısına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.


Yılın ilk yarısında hem sevinci hem endişeyi yaşadı”


2024’ün kripto para piyasaları için dijital varlıkların geleneksel piyasalardaki kabulünü destekleyen olaylarla başladığına dikkat çeken Mehmet Çamır, Kripto gündemi 2024’ün ilk altı ayında da durulmadı. Dünyanın en değerli dijital varlığı Bitcoinin tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydettiği bir dönem olan ilk yarı, yatırımcıya hem üzüntüyü hem sevinci yaşattı. Yarılanma etkinliği Bitcoin'e yönelik arz ve talebi doğrudan etkilerken Bitcoin fiyatına dayalı spot borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanması Wall Streette kripto varlıklar için yeni bir alan açtı. Öte yandan ülkemiz, uzun süredir tartışılan kripto varlık yasasını kabul ederek regülasyon açısından öncü bir adım attı” dedi. 


OKX TR kısa sürede favori borsa oldu, kullanıcı tabanını büyüttü 

Şubat 2024te Türkçe uygulamaları, Türkçe desteği ve 7/24 para yatırma çekme olanağıyla ürünlerini duyuran OKX TRnin ilk yarıda hedeflerine büyük ölçüde ulaştığını dile getiren OKX TR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: OKX her ay düzenli olarak yayımladığı Rezerv Kanıtı raporlarıyla güveni tesis etmeye; Web3, Ordinals ve Runes gibi yeniliklerde attığı adımlarla sektörde inovasyona liderlik yapmayı sürdürdü. OKX TR ise; bu küresel vizyonu yerel pazara başarıyla ulaştırmak için hem sahada hem de ekran başında elinden gelenin en iyisini yaptı. Ödül havuzlarıyla topluluğumuzu gerçekten önemsediğimizi vurguladık. Gerçekleştirdiğimiz fiziksel etkinliklerle Türkiyede kalıcı olduğumuzu anlattık. Lansmanı takip eden günlerde App Storeun en çok indirilen kripto para borsaları arasına adımızı kalıcı olarak yazdırdık. Bir yandan kurumsal iş birlikleriyle geleneksel finansla temas kurarken bir yandan da regülasyon konusundaki yapıcı görüşlerimizle sürecin bir parçası olduk, hazırlıklarımızı tamamladık. Yılın ikinci yarısında da hizmet kalitemizi korumaya ve yükseltmeye, Türk kripto yatırımcılarını nitelikli projelerle buluşturmaya, Türkiyenin dört bir yanında blok zinciri ve Web3 topluluğuyla bir araya gelmeye devam edeceğiz.”


Memecoinler dalgalı piyasadan yararlandı

Bu dönemde Runes ve Ordinals gibi protokollerin Bitcoinde inovasyonu yeniden canlanırken piyasanın genelindeki tematik performanslara bakıldığında ise dalgalı piyasaların kazananının memecoin'ler olduğunu görüldü.  Memecoin'ler, yılın ilk yarısında %1.834 değer kazandı. En iyi performans gösteren temaları %214 getiriyle gerçek dünya varlıklarının blokzincirine taşınmasını öngören tokenizasyon odaklı projeler ve %72 getiriyle küresel teknolojideki trendden nasibini alan yapay zekâ tokenları izledi. Öte yandan merkeziyetsiz fiziksel altyapı (DePIN) projeleri de %59luk getiri gördü.


Kripto piyasalarının ilk 6 ay karnesi 

Ocak 2024


OKX TR'nin değerlendirmesine göre Ocak 2024'ün en önemli olayı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot Bitcoin ETF'lerine verdiği onaydı. ABDnin önde gelen varlık yönetimi şirketlerinin ve müşterilerinin Bitcoini benimsemesine zemin hazırlayan ve Bitcoinin erişilebilirliğini artıran spot Bitcoin ETFler ilk ayda haberi sat” etkisiyle fiyatta büyük yukarı yönlü hareketler oluşturamadı. 


Şubat 2024

Sakin geçen bir ocak ayının ardından Şubat 2024, Bitcoinin Aralık 2020den bu yana yaşadığı en iyi aydı. Spot Bitcoin ETFler, kripto para piyasalarındaki büyümenin en önemli etkeni oldu. Bitcoinin şubat kazancı %43’ün üzerindeyken Ethereum %50ye yakın değer kazandı. 


Mart 2024

İlk çeyreğin son ayı kripto para piyasaları için coşkunun hâkim olduğu bir aydı. Bitcoin mart ortasında 73 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Spot Bitcoin ETFler 5 milyar dolarlık net girişlerle büyümeyi yönlendirmeye devam etti. Öte yandan ABDde halka açık MicroStrategy hazinesindeki Bitcoin miktarını artırarak kurumsal adaptasyonun da sinyallerini verdi. 


Nisan 2024

Oldukça hareketli bir mart ayının ardından kripto para piyasaları nisanda sakinleşti. Bu durulmada ABDde beklentilerin üzerinde gelen ve ekonominin yüksek faizlere rağmen güçlü olduğunu kanıtlayan ekonomik verilerin etkisi de büyüktü. Bir önceki ay tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydeden BTC nisanda 60 bin dolar seviyelerine çekildi, Ether ise 3 bin doların altına indi. Öte yandan Bitcoin, dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliğini 19 Nisanda tamamladı ve Bitcoin madencilik ödülleri yarı yarıya azaldı.


Mayıs 2024

OKX TR tarafından yapılan değerlendirmeye göre mayıs, yılın ilk yarısında kripto para piyasalarına güç veren bir diğer önemli ay olarak öne çıktı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) beklenmedik, sürpriz bir adımla spot Ethereum ETF başvurularının ilk aşamasını onayladı. Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi kripto varlıkları emtia olarak tanıyan ve denetleme yetkisini büyük ölçüde ABD Federal Ticaret Komisyonuna (CFTC) veren yasayı onayladı. Yasanın yürürlüğe girmesi için Kongre onayı gerekse de bu gelişmeler ABDde kripto para regülasyonuna yönelik adımların hızlandığı ve özellikle kriptonun seçim sonuçlarına potansiyel etkisinin de öne çıkan adaylar tarafından dikkate alındığını vurguladı. BTC ayı 67 bin dolar üzerinde tamamlarken, ETH 3.700 dolar seviyelerinde işlem görüyordu.


Haziran 2024

Japonya merkezli batık kripto para borsası Mt.Gox tarafından yapılan mağdurlara geri ödemelere başlanacağına dair açıklamalar, Almanya ve ABD hükümetlerinin satış sinyali veren merkezi borsa transferleri gibi gelişmeler, haziranın sonlarında piyasalardaki satış baskısını derinleştirdi. Öte yandan ayın son günlerinde spot Ethereum ETF onayının yaz sonuna kalmayacağına yönelik beklentiler arttı. Yatırımcılar temmuz ayı içinde spot Ethereum ETF onayı beklerken VanEck ve Ark 21 gibi şirketlerden Solana tabanlı ETF başvuruları geldi. Tüm bunlar yaşanırken ABDde enflasyonun kalıcı düşüş için hareketlendiğini, artışın yavaşladığını ispatlayan ekonomik veriler açıklanmaya başladı. Bu da Fedin 2024te en az bir faiz indirimi yapacağı yönündeki umutları güçlendirdi. Türkiyede kripto para yasası meclisten geçti.


Daha Fazla Oku

    OKXkripto piyasası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitci, Bodrum’da Bitci Summer ile Yeni Yol Haritasını Paylaştı

24 Temmuz 2024 16:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk