Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

NFT ve Metaverse Kripto Paralar Düşüşte

Taban fiyatların düşmesiyle birlikte FLOW, Ape ve AXS geçtiğimiz hafta çift haneli değer kayıpları yaşadı.

26 Ağustos 2022 08:34

Güncellenme: 28 Ağustos 2022 14:25

NFT’ler ve metaverse ile ilişkili token’lar, NFT’lere yönelik ilginin durağan kaldığı geçtiğimiz haftada başarısız bir performans sergilediler.


Web3 platformunda NFT ve merkeziyetsiz uygulamalar (darp) satın almaya yarayan Flow ağının FLOW token’ı son yedi günde yüzde 20 değer kaybetti. Kripto analiz ve veri şirketi Messari’ye göre aynı dönemde piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan toplam 52 token da değer kaybını sürdürdü. FLOW, son bir haftada yüzde 20'ye yakın değer kaybetti.


Kripto pazarının geneli yatırımcıların enflasyona, faiz artırımlarına ve ekonomiye dair olumsuz bakışları nedeniyle durağan bir dönem yaşadı. Ancak NFT ve metaverse ile ilişkili token’larda görülen düşüş NFT’lerde son aylarda yaşanan fiyat ve kâr düşüşlerinin de bir göstergesi.


NFT veri şirketi NonFungible.com’daki bir rapora göre NFT pazarında işlem yapılan toplam hacim birinci çeyreğe göre ikinci çeyrekte dolar bazında yüzde 25 azaldı. NFT’lerin yeniden satışından gelen kârlar ise yüzde 46 azalarak 1,4 milyar dolara düştü.


Piyasa değeri açısından en büyük NFT koleksiyonu olan Bored Ape yacht Club'ın (BAYC) taban fiyatı (minimum satın alınabilen fiyat) fiyatı da yüzde 50 düştü. Söz konusu fiyat Nisan 2022’de 153,7 ETH iken bugün 73 ETH’a geriledi. Koleksiyonun taban fiyatı son yedi günde neredeyse yüzde 5,6 değer yitirdi.


BAYC’de yönetişime dair konularda oy hakkı veren ApeCoin (APE) geçtiğimiz hafta yüzde 18 değer kaybetti. Bunun temelinde bazı yatırımların BendDAO’nun likidite olması ve burada teminat olarak tutulan NFT’lerin satılarak taban fiyatını aşağı çekmesi korkusu vardı. 


İkinci ve üçüncü en büyük koleksiyonlar olan Cryptopunks ve Mutant Ape Yacht Club da son yedi günde yüzde 10 ile yüzde 1,3 değer kaybettiler.


Düşüş yaşayan NFT ve metaverse ilişkili token’lar arasında AXS, GAL, MANA ve GMT de sayılabilir. Bu token’lar yüzde 14-20 arası değer yitirdiler. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk