Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

New York Borsası'nda Bir İlk: Bitcoin Short'lamak

Borsa yatırım fonu, kripto piyasasında yaşanan keskin düşüş ortamında yatırımcıların Bitcoin’de kısa pozisyon almalarını sağlayacak

21 Haziran 2022 10:29

Güncellenme: 21 Haziran 2022 19:57

Fon ihraççısı şirket ProShares, ABD’de ilk defa yatırımcıların borsa yatırım fonunda Bitcoin (BTC) için kısa pozisyon alabileceği uygulamayı hayata geçirdi.


Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’in fiyatıyla ters orantılı şekilde tasarlanan Proshares Short Bitcoin Stratejisi’ni New York Borsası’nda (NYSE) bugün işleme sokacağını duyurdu.


Borsa yatırım fonu (ETF) sayesinde yatırımcılar, kripto piyasalarındaki son yaşanan keskin düşüş ortamında Bitcoin’de açık pozisyonda kalmayacak ve böylece risklerini koruyabilecekler.


Proshares Ekim ayında Bitcoin’i vadeli işlemlerde bir borsa yatırım fonunda listeleyen ilk şirket olmuştu ve aynı dönemde dünyanın en büyük kripto parası 68 bin 900 dolarlık seviyesiyle tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı. Yatırımcılar, şimdilerdeyse aynı şirketin Bitcoin’de kısa pozisyon alınacak borsa yatırım fonunu hizmete almasının benzer bir etki gösterip, düşüşe sebep olmasından endişeli.


Bitcoin’in fiyatı Aralık ayından beri ilk defa 18 Haziran’da 20 bin doların altını görmüş, ertesi gün de 17 bin 800 dolar seviyesine kadar gerilemişti.


ProShares Nisan ayı başında Bitcoin’in fiyatıyla ters orantılı işlemini listelemek için başvuruda bulunmuş, aynı dönemde kaldıraçlı borsa yatırım fonu Direxion da benzer bir ürünü listelemek için sıraya girmişti. Ancak Direxion’un başvurusunun durumu henüz netleşmiş değil.


Bitcoin’de kısa pozisyon alınabilecek bir başka borsa yatırım fonu Horizons, Toronto Borsası’nda işlem görüyor.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Elastic Chain, Polygon’un AggLayer’ı ile Rekabet Edebilir

25 Haziran 2024 10:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk