Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Nasdaq’daki Düşüşe Rağmen Kripto Piyasası Yükselmeye Devam Ediyor

Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar dünden beri yakaladığı yükselişini sürdürüyor. Dünü yüzde 2’lik düşüşle kapatan teknoloji borsası Nasdaq’la uzun zamandır pozitif korelasyonu devam eden kripto paraların yukarı yönlü hareketliliğiyse oldukça dikkat çekici.

27 Ekim 2022 10:32

Güncellenme: 27 Ekim 2022 10:39

Dünden beri yüzde 2,50’lik yükseliş kaydeden piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası 20 bin dolar seviyesindeki pozisyonunu sağlamlaştırırmışçasına hareket ederek 20 bin 740 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in söz konusu yükselişi hem geçtiğimiz beş haftadır süregelen düşük volatilitenin geride kalabileceğini hem de kısa bir süreliğine de olsa geleneksel hisse senedi piyasalarından eskisi gibi ayrışabileceğini gösteriyor.


Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para Ethereum’da da yukarı yönlü hareketlilik sürüyor. Çarşamba günü çift haneli yükseliş kaydeden Ethereum son 24 saatte yüzde 4,07’lik değer kazanarak uzun zamandır tutunduğu 1,300 dolar seviyesinden uzaklaşarak 1,557 dolar seviyesinden işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan Oanda’nın pazar analisti Edward Moya, “Bitcoin artık 20 bin dolar seviyesinin üzerinde rahat bir pozisyon aldı, Fed’in faiz kararını açıklayacağı toplantısına kadar bu fiyat aralığında dengede duracaktır” diye konuşuyor.


Geçtiğimiz ay Avalanche CEO’su Emin Gün Sirer’in yaptığı bir sunumda hisse senedi piyasalarıyla kripto piyasası arasındaki pozitif korelasyona dikkat çekilmiş, yaklaşık 11 aydır bu trendin devam ettiği belirtilmişti. Fakat dünden beri başta Bitcoin olmak üzere kripto paralardaki yeşil görünümün aksine hisse senedi piyasalarındaysa düşüş söz konusu. Teknoloji yoğunluklu endeks Nasdaq dünü yüzde 2’lik ve S&P 500 yüzde 0,74’lük düşüşle kapatırken, Dow Jones ise yatay bir seyir göstermiş durumda.


Geleneksel piyasalarda gündem yoğun


Geleneksel piyasalarda ise yoğun bir veri takvimi söz konusu. Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı ve ABD üçüncü çeyrek büyüme rakamı gibi konu başlıkları ön planda olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa bülteninde “Avrupa’da ise gözler tamamen ECB toplantısına çevrilmiş durumda. Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık bazda yüzde 10 sınırında seyrederken ECB’nin TSİ 15.15’te sonuçlanacak toplantıda politika faizinde bir kez daha 75 baz puanlık artırım yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Merkez Bankası’nın bugünkü şartlar itibarıyla Aralık ayında ise 50 baz puanlık bir artırım daha yaparak yıl sonunda politika faizini yüzde 2,00 seviyesine taşıma ihtimali ise oldukça yüksek görünüyor” ifadeleri yer alıyor.


ABD’de ise büyüme verisi kritik bir indikatör olabilir. “Resesyon endişelerinin devam ettiğini düşünürsek TSİ 15.30’da açıklanacak büyüme verisinin vereceği sinyaller yakından takip edilecektir” ifadelerinin yer aldığı Ünlü & Co. analizi şöyle devam ediyor: “Ortalama piyasa beklentisi önceki çeyrekte yüzde 0,6 daralan GSYH rakamının bu kez yüzde 2,3 oranında artış göstereceği yönünde. Verinin daha güçlü bir tablo ortaya koyması büyümeye ilişkin risklerin düşük olduğuna yönelik algı yaratarak risk iştahını destekleyebilir. Bu hafta ayrıca Fed’in enflasyonu takip etmek için kullandığı PCE endeksi de açıklanacak. TÜFE rakamından farklı olarak PCE’de hem manşet rakamın (yüzde 6,2’den yüzde 6,3’e) hem de çekirdek rakamın (yüzde 4,9’dan yüzde 5,2’ye) yukarı yönlü bir eğilim sergilemesi bekleniyor.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bir Bitcoin Göstergesi, Kaldıraçlı Pozisyonlarda Tasfiye İhtimaline İşaret Ediyor

26 Şubat 2024 13:40

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk