Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Morgan Stanley’e göre Kripto Piyasalardaki Daralma Durdu

Yatırım bankası Morgen Stanley, stabilcoin’lerin piyasaya değerinin düşüşünün durduğunu ancak kaldıraç talebinin henüz toparlanmadığını belirtti.

22 Ağustos 2022 16:39

Güncellenme: 22 Ağustos 2022 17:27

Yatırım bankası Morgan Stanley tarafından Cuma günü yayımlanan raporda, kurumsal yatırımcıların stabilcoin’leri ellerinde tuttukları belirtildi. Bunun, likiditenin bir göstergesi olarak kripto piyasalarındaki düşüşün durduğunu gösterdiği aktarıldı. Öte yandan rapora göre talep yine de az.


Rapora göre geçen hafta, altın ya da döviz kurları gibi fiziki dünyanın varlıklarına bağlı coin’lerin piyasa değeri Nisan ayından beri ilk kez aylık bazda düşüş yaşamadı. Hâlâ bugüne kadar ulaştıkları en yüksek değerin yüzde 20 altında olsalar da, bu, aşırı kurumsal kaldıraç oranının düşüşünün durduğuna dair bir işaret olabilir.


Banka, merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırdığı bir dönemde kripto yatırımlarına yönelik borç alımına dair bir talep olmadığını açıkladı. Ayrıca merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarındaki kredi alma oranının bu yıl yüzde 70 azaldığı belirtildi.


DeFi, kredi verme, alım satım ve diğer finansal işlemlerin bankalar gibi geleneksel aracı şirketler yerine blok zinciri üzerinden yürütüldüğü durumları tanımlayan bir terim.


Morgan Stanley, raporda, bu kripto döngüsünde itibari para kaldıraç artışı veya kripto kaldıraç artışı olmadan dibi görmenin çok zor olduğunu belirtiyor. Kripto sektöründe kaldıraç talebi düşük kalmaya devam ediyor ve Ether yeniden toparlanırken kripto kredisi alanlara yönelik kâr çağrıları da durmuş vaziyette.


Ayrıca banka, stabilcoin Tether’in itfalarının durduğunu, piyasa ihracının geçen hafta yükselerek 10 gün içinde 1,7 milyar dolara geldiğini aktardı.


Öte yandan, ikinci en büyük stabilcoin olan USD Coin’in (USDC) piyasa değeri Temmuz ayından beri 2,6 milyar dolar düştü. Banka, “USDC’nin piyasa değeri regülasyon öncesinde düşmeye başladı ve önceki yıl Mart ve Mayıs ayları arasında gerçekleşen düşüşe benziyor” diye belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Restaking Protokolü Kelp DAO, EigenLayer Puanlarına Likidite Sağlıyor

21 Şubat 2024 21:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk