Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Morgan Stanley, UST Çöküşünden Sonra NFT’leri Dikkatli İzlemek Gerektiğini Söylüyor

Morgan Stanley’in 12 Mayıs tarihli raporuna göre Bitcoin (BTC) Nisan’dan bu yanan yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti ve bunun tek nedeni hisse senedi piyasasıyla olan korelasyonu değil.

16 Mayıs 2022 23:07

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:56

  • Sheen Shah’ın liderliğindeki analist ekibi, “merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kriptoya dayalı stabil coinler gibi kripto dünyasının balonlaşmış ve kaldıraç oluşturan alanlarında toplu likiditasyonlar görülüyor. Bunun nedeni de şişkin fiyatların gerçek kullanıcı talebinden ziyade spekülasyonla oluştuğunun netleşmesi.

  • Rapora göre NFT’ler ve dijital araziler de bu tür bir spekülasyon ve taleple karşı karşıya. Birçok kişinin bu varlıkları almasının temel nedeninin varlığı, başka bit alıcının kendisinden daha yüksek bir bedelle almak isteyeceği varsayımına dayanıyor.

  • NFT’ler fiziksel veya sanal varlıkların sahipliğini gösteren, alınan ve satılabilen dijital varlıklardır.

  • Bankanın yorumuna göre kripto piyasaları Kasım’dan bu yana kötü gitse de terraUSD’nin çöküşü herkeste büyük bir şok oluşturdu.

  • Kripto destekli stabil coinler, merkeziyetsiz finans tarafından oluşturulan kaldıracın önemli bir bileşeni olarak görülüyordu. Belirsizliği ve stabilite kaybını artıran bu olay “birçok kripto fiyatının gözden geçirilmesine neden oldu.”

  • DeFi, blok zinciri üzerinde gerçekleştirilen borçlanma, işlem yapma ve diğer finansal aktiviteler için kullanılan bir çatı kavram. Bu süreçlerde geleneksel aracılar bulunmuyor.

  • Kripto piyasalarının en spekülatif ve en fazla kaldıraç oluşturmuş alanları, faizler arttıkça ve Fed likiditeyi çektikçe daha da göz önüne geliyor.

  • Stabil coin piyasa hacmindeki muazzam artış (2020’nin başından bu yana otuz kat artış) kripto fiyatlandırmalarına da etki ediyor. Bankanın raporuna göre bu kadar fazla likidite ve kaldıraç oluşmasında stabil coinlerin sorumluluğu yüksek.  

  • Morgan Stanley, müşterilerinin, kripto fiyatlarındaki büyük düşüşlerin ve stabil coinlerdeki değer sabitleme mekanizmasının çözülmesinin “daha geniş anlamda finansal piyasalar için sistemik bir risk oluşturup oluşturmadığını sorguladıklarını” belirtiyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Apple Vision Pro İkinci Gününde Hacklendi!

9 Şubat 2024 18:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk