Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Morgan Stanley: Kriptonun Para Birimi Olarak Kullanımı Daha Yaygınlaşabilir

Bankaya göre bitcoinin bir ödeme aracı olarak kullanılması sürecinde fiziksel mağazalarla işbirliğine gitmek önemli bir dönüm noktası

21 Nisan 2022 17:15

Güncellenme: 25 Mayıs 2022 17:51

ABD’de çok az sayıda insan günlük alışverişlerinde ödeme aracı olarak kripto para kullanıyor çünkü işlem ücretleri yüksek ve mağaza sahipleri kripto kabul etmekten çekiniyor. Ancak Morgan Stanley’in raporuna bakılırsa bu durum değişmek üzere.


Bankanın verdiği bilgilere göre ödeme şirketi Strike mağaza ödeme sistemleri sağlayıcısı NCR ve ödeme şirketi Blackhawk ile işbirliğine gidiyor. Bunun anlamı: ABD’de birçok mağaza ve restoranda bitcoin ödeme alınmaya başlanabilir. Strike’ın sunmayı planladığı ödeme sistemi Lightning Network’ü kullanıyor. 


Morgan Stanley, fiziksel mağazalarla işbirliğine gitmenin “bitcoinin bir ödeme aracı olarak kullanımı sürecinde” önemli bir dönem noktası olacağını söylüyor zira ABD’de satışların yüzde 85’i mağazalardan gerçekleşiyor.


Lightning Network’ü kullanarak bir bitcoin göndermenin maliyeti neredeyse sıfıra yakın. Bankaya göre normalde banka kartıyla yapılan küçük hacimli işlemlerin pratik biçimde yapılması mümkün. 


Dijital varlıkların kullanımında engel olarak görülen konulardan biri de fiyatı bitcoin cinsinden belirlenen bir ürünün bitcoindeki dalgalanmalar nedeniyle fiyatını sürekli değişmesi durumuydu. Ancak tüccarların kripto kartları veya mevcut ödeme terminalleri üzerinden kripto kabul etmeleri bu volatiliteyi de düşürebilir. 


Rapora göre kripto dijital varlık dünyasında yoğun olarak kullanılıyor ve NFT alımlarında ether kullanımı son derece yaygın. Her geçen gün daha fazla marka metaverse reklamı yaptıkça kriptonun da dahil olduğu farklı ödeme sistemlerine ihtiyaç da artacak.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk