Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Morgan Stanley: Kripto Piyasasındaki Zayıflık Nicel Sıkılaştırmanın Kripto Eşdeğeri

Morgan Stanley, kripto piyasalarındaki zayıflığa, bir dolarlık stablecoin'in başarısızlığına ve merkezi olmayan finansta kaldıracın azalmasına dikkat çekti.

7 Haziran 2022 15:56

Güncellenme: 7 Haziran 2022 16:31

Morgan Stanley Salı günü yayımladığı bir raporda, kripto piyasalarındaki zayıflık, bir dolarlık stabilcoinin başarısızlığı ve merkezi olmayan finanstaki (DeFi) kaldıracın azalmanın “niceliksel sıkılaştırmanın kripto eşdeğeri” ile sonuçlandığını öne sürdü.


Bankanın raporuna göre, stabilcoin TerraUSD'nin (UST) son çöküşü ile Tether'in (USDT) de gün içinde dolar sabitini kaybetmesi sonucu, bazılarının üçüncü en büyük kripto para biriminin istikrarını sorgulaması kripto fiyatlarının daha da düşmesine neden oldu.

 

Raporda, USDT'nin 73 milyar dolarlık bir piyasa değeri olduğu ve günlük bazda en çok işlem gören dijital varlık olduğu belirtildi. Borsalarda tüm bitcoinlerin (BTC) yarısından fazlası USDT'ye karşı işlem görüyor.

 

Banka, yatırımcıların USDT kullanımının rekor bir hıza ulaştığını söyledi. Diğer stabilcoin ihracı artmazken, sadece geçen ay yaklaşık 10.6 milyar dolarlık ödeme gerçekleşti. 

 

Morgan Stanley bunu, “Toplam stabil coin piyasası düştüğü ve merkezi olmayan borsalardaki likidite ve borç verme platformlarındaki kaldıraç daha da hızlı zayıfladığı için niceliksel sıkılaştırmanın kripto eşdeğeri” olarak nitelendirdi.

 

Notta, kullanılan 10 milyar dolarlık USDT'nin 5.9 milyar dolarının TRON blok zincirinde olduğu ve çok daha azının Ethereum'da olduğu belirtildi. Ayrıca nota göre, 21 milyar dolarla kripto borsası Binance, USDT'nin bilinen en büyük sahibi ve TRON'da yayınlanan sabit paranın %49'unu kontrol ediyor.


Rapora göre, Binance, FTX ve Bitfinex, USDT'nin en büyük üç kurtarıcısıydı. Ayrıca, bir DeFi borsası olan Curve, DeFI platformlarında USDT'nin üçte birinden fazlasını barındırıyor ve burada tüccarlar USDT'yi diğer sabit paralarla takas ediyorlar.

 

Banka, kaldıraçlı kripto şirketleri genellikle birbirlerinden borç aldığı için bunun kripto piyasalarından itibari bankacılık sistemine “sistemik yayılma” risklerinin sınırlı göründüğünü söyledi. Bununla birlikte, USDT, 1 dolarlık sabit noktasının altına önemli ölçüde düşerse, bunun kripto ve risk piyasaları üzerinde daha büyük bir olumsuz etkisi olacak.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk