Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Morgan Stanley Düzenlemelerin Arttığı Kripto Piyasasında Toptancı Bankaların Başarılı Olacağını Söylüyor

Bankanın analistlerine göre gelir fırsatları nümüzdeki 3-5 yıl içerisinde 16 milyar dolara ulaşabilir.

25 Nisan 2022 14:22

Güncellenme: 25 Mayıs 2022 18:13

Toptancı bankalar (diğer bankalara veya büyük ölçekli müşterilere hizmet veren) dijital varlık devriminin başından beri biraz kenarda kaldılar. Morgan Stanley’in verilerine göre bu nedenle kurumsal yatırımcıların oluşturduğu 4-5 milyar dolarlık getiriden pay alamadılar. 


Analist Betsy Graseck’e göre bireylerden veya küçük ölçekli şirketlerden ziyade büyük müşterilerle çalışan bu bankalar net bir düzenleme çerçevesinin olmamasından tedirgin. Buna karşın müşteriler bankaları devre dışı bırakarak kendileri yatırıma yöneldikçe bu kaygı anlamsız kalmaya başlıyor. 


Tüm bunlara karşın bu tür bankaların “kriptoya doğanlara” karşı önemli avantajları da yok değil. Yani düzenlemeler geldikçe bu bankalar aradaki açığı kapatabilir.


Raporda, “Düzenlemelerin olduğu ortamlarda iş yapma tecrübesi olan, marjların azaldığı ve sermaye gereksinimlerinin arttığı ortamlarda getiri sağlamaya alışkın iş modelleri ve kurumsal müşterilerin gözündeki güven bu bankalar için önemli avantajlar” deniyor. 


Morgan Stanley’e göre toptancı bankaların kripto ekosistemine katılmaları durumunda gelirler anlamında 5 milyar, ekonomik değer anlamında 1 milyar dolarlık bir fırsat penceresi söz konusu. Bu önümüzdeki üç yıl için 16 milyar dolarlık bir büyüme fırsatı demek. 


Rapora göre toptancı bankalar düzenlemelerle çizilmiş kurumsal pazarlarda değer üretmeye yönelik tecrübeye ve iş modellerine fazlasıyla sahipler. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk