Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Messari Araştırması: DCG'den Barry Silbert, SEC’in ETF Çıkmazından Kazandı ama Yatırımcılar Kaybetti.

Messari'den Ryan Selkis, Grayscale'in ürününün bozulduğunu, ancak SEC idaresinin bunu düzeltmelerine izin vermeyeceğini söylüyor.

30 Haziran 2022 12:01

Güncellenme: 30 Haziran 2022 14:08

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) indirimi (hisselerin dayanak varlığa karşı değeri) çift haneli rakamlarda işlem görmeye devam ederken, ABD Sermaye Piyasaları Kurumu (SEC) şirketin varlığı ETF'ye dönüştürme başvurusunu reddetti. 


Grayscale, elini bu durumu değiştirmeye zorlamak için SEC'e karşı dava açarken, Messari Research'ten Ryan Selkis, bunu‘bataklığın’ olası sonuçları olarak gördüğünü belirterek,  birkaç senaryoyu ortaya koydu.


Grayscale, CoinDesk'in sahibi olan Digital Currency Group'un bir yan kuruluşudur.


GBTC'nin ETF'ye dönüştürülmesi durumunda firma, indirimden bağımsız olarak dayanak varlıklar üzerinde %2'lik bir ücret aldığından, Grayscale için getirilerde büyük bir kayıp olacak.


Missari Research’ten Ryan Selkis, “Kazanılan bir dava ve nihai ETF dönüşümü, Grayscale'in gelirini %50'den fazla düşürecek. Bir ETF, açık bir geri ödeme penceresi ve AUM'yi (yönetim altındaki varlıklar) elde tutmak için ücretlerde olası bir düşüş anlamına gelecek. DCG için yılda yaklaşık 200 milyon dolarlık kar düşüşünden bahsediyoruz” diye yazdı.


Bu durumda masadaki soru, Grayscale'in iyi niyetle ETF için baskı yapıp yapmadığı. Yoksa bu Silbert'in Stamford'daki karanlık sığınağından sipariş edilen büyük bir pandomim mi?


M Düzenlemesi (Reg M), tröstlerin ve fonların itfası etrafında şekilleniyor. Bu, Grayscale'in özel yerleşimler yoluyla hisse teklif ederken aynı zamanda hisseleri geri satın alması yasak olduğu için bir geri ödeme programı sunmasını engelleyen bir kurallar dizisi. 2016'da, Grayscale ve SEC arasında bu kurallarla ilgili yasal bir gerilim, Grayscale'in geri ödeme mekanizmasını kapatmasına neden olmuştu.


Ancak Selkis, yüzlerce milyon ücretten vazgeçmek anlamına geleceği için Grayscale'in bunu başlatacağını düşünmüyor. Neden yapsınlar? Bunun yerine, GBTC hissedarlarının DCG'nin elini statükoya bulaştırmadan uzaklaşması için dava açması gerekecek. DCG bunu istemeyebilir.


Ancak zorlanmaları için bir yol daha var. SEC, hissedarları piyasa fiyatındaki itfalardan bir bütün haline getirilirken GBTC ETF'yi piyasadan uzak tutacağı için olası bir dava ile karşı karşıya kalacak. Selkis'in dediği gibi; "Bir fon için yerinde bir ceza [ve ] kripto kredisi bulaşması sadece gölge bankacılığı körüklemeye yardımcı olur.”


Selkis, “Varlıklar, NAV karşısında GBTC indirimi tam olarak kapanana kadar kesinlikle dışarı taşacaktı. Greyscale Trust teorik olarak sıfıra inebilir" diye yazdı.


Sonuç olarak, bunun hala uzak bir ihtimal olduğuna inanan Selkis, “ancak son 18 ayda Grayscale ve Gensler kazandı, yatırımcılar kaybetti. M düzenlemesi ile gelen rahatlama, toksik ticareti, potansiyel olarak iyi yönde, tersine çeviren bir hareket olabilir.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tether, Algorand ve EOS'ta USDT Basmayı Durduracak

25 Haziran 2024 10:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk